Mr. Dollar’ın Dolara Yaptığı

ABD, Çin, AB, Japonya, gelişmekte olan diğer ülkeler; kendi para birimlerinin durumu ve diğer ülkelerin para politikaları konusunda çok açık sözlüler. Bazen kıskanıyorum. Biz çok pasif davranıyoruz. Örneğin USD endeksi tarihi dip olan Mart 2008 seviyesinden sadece % 7 yukarıda; ve 2009 zirvesinden %15 aşağıda olduğu halde, adam çıkıyor, korkusuzca konuşuyor. Biz stratejik oyunların yaşandığı bir dönemde, çıkıp ‘USD/TL’nin 1.450 veya 1.500’ün altına gelmesini istemiyoruz’, benzeri bir açıklama bile yapmıyoruz.

Kimse bana, ‘TCMB’nın görevi fiyat istikrarını sağlamaktır’ demesin. Bakın diğer Merkez Bankalarına, krizde neler yapmışlar. Son bir yıldır Fed, merkez bankacılığı dışında her işi yaptı. Bir tek ‘Piyasada spekülasyon yapmaz’ deniyordu, onu da son 6 aydır yapıyor (Keynes:’Keşke Daha Fazla Şampanya İçseydim’.

David Dollar, ABD Hazinesi’nin Çin özel temsilcisidir. Bu göreve yeni atandı. Dollar diyor ki: ‘Tek bir ülkenin ABD Hazine tahvillerine ilgi göstermesi çok önemli değildir, önemli olan toplam taleptir; … Çin’in rezervlerini çeşitlendirmek istemesinden daha normal bir şey olamaz;… Çin’in para birimini uluslararasılaştırma çabalarını destekliyoruz.’

CNY’nin liberalleştirilmesi gerektiği vurgusunu, ABD uzun zamandır yapıyor. Ancak böyle önemli bir temsilcinin, Çin’in rezerv çeşitlendirmesi konusunda bu kadar pozitif konuşması bana ilginç geldi. Rezerv çeşitlendirmesi konusu, USD’ın değerini geçtiğimiz 10 senede düşüren önemli etkenlerden birisiydi. Ayrıca giriş bölümünde de belirttiğim gibi, bu söylemler USD endeksinin tarihi dip seviyesine çok yakın olduğu bir dönemde geliyor.

Bu açıklamalar, haziran ayında Hazine Bakanı Geithner’ın yaptığı: ‘USD’ın uzun süre rezerv para olarak kalmasını, Çin de istiyor’ sözleriyle çelişiyor. Bu Mr. Dollar’ın kendi düşüncesi de olabilir; ABD’nin, USD’ın uzun dönem durumunu kabullenmesi de olabilir. Biraz daha beklemekte fayda var.

Bu tarz açıklamalara önem veriyorum. Çin’le ABD birbirlerini yemeye devam edebilirler. Beni asıl ilgilendiren; bu aksiyonların EUR, USD, GBP, JPY gibi para birimlerine ve dolaylı olarak TL üzerine olabilecek etkileridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir