Nafile çabalara gülüyorum

Diğer ülkelerden destek görmediği sürece, Almanya’nın dünkü piyasa müdahalesinin etkisi az olur. Credit Default Swap adlı, Türkçe’ye Kredi Temerrüt Takası olarak çevrilen (kim buluyor bu isimleri?) enstrümanlara yönelik başlatılan yasağa göre, bu enstrümanlar arkasında bir teminat gösterilmeden açığa satılamayacak. Bunlar hisse senetleri gibi açık piyasada değil, tezgah üstü piyasada işlem görürler (iki taraf arasındaki özel anlaşma). Bu piyasanın merkezi New York’tur. Alınan karar, Almanya dışındaki piyasaları etkilemez. İşlem yapmak isteyen, New York üstünden yapar. AB devletlerinin bonoları üzerinde işlem gören CDS’ler, tüm CDS piyasasının sadece yüzde 1’idir.

Merkel hükümetinin önlemi nafiledir. Umutsuz çırpınışlardır. ABD, İngiltere, Fransa bu konuda Almanya’yı desteklemedikçe, bu, spekülatörler karşısında şimdiden kaybedilmiş bir savaştır.

Ben spekülatörleri çok severim. Devletlerin, merkez bankalarının politika hatalarını görüp hemen cezayı keserler. 2001 krizinde bankacılık sistemimiz dağıldı. 21 banka battı. Spekülatörler finans piyasalarımıza saldırdılar. Sert önlemler aldık. Dünyanın en sağlam bankacılık sistemlerinden birine sahip olduk.

Almanya, Fransa, İngiltere gibi ülkelerin, yaşananlardan dolayı spekülatörleri suçlamaları gülünçtür. 1997 Asya Krizi’nde, George Soros ve Julian Robertson gibi büyük spekülatörler Asya paralarını darmadağın ediyorlardı. Asya ülkeleri paralarını korumak için bazı piyasa önlemleri açıkladılar. Avrupa ülkeleri buna şiddetle karşı çıkıp, ‘ serbest piyasada böyle önlemler kabul edilemez’ gibi açıklamalar yapıp, spekülatörleri savunmuşlardı. Rüzgar 13 sene sonra terse döndü. Spekülatörler, Avrupa kağıtlarını paçavraya çeviriyorlar. O zaman destekledikleri spekülatörleri şimdi neden suçluyorlar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir