Nakit ve tahvil

Bu piyasa ortamında, volatilitenin daha da artması beklenebilir. Kredi kanalları ve likiditeki azalma, pozisyon almak isteyen yatırımcıların giriş-çıkış kapılarını daraltıyor. Volatilite yükseldikçe, risk piyasalarında aşağı yönlü baskı artabilir.

Fed, piyasaların duymak istediklerini söylemedi. Herkeste bir hayal kırıklığı. Fed’in görevi, yatırımcıları memnun etmek mi? Neyse, bu konuya başka bir yazıda değiniriz. Fed’den sonra dikkatler tekrar Euro bölgesine kaydı. Sabahtan beri negatif haber akışı var.

Euro bölgesindeki politikacılar; proaktif değil, reaktif davranıyor. Bu noktada proaktif yaklaşım sadece Avrupa Merkez Bankası’ndan(AMB) gelebilir. AMB, bilançosuna daha fazla risk alacak. Alacağı risk, ülke riskinden ziyade, finansal sektör riski olabilir. İki hafta sonraki AMB toplantısında, bir yıllık ve iki yıllık likidite programları açıklanabilir. Bunun dışında; faizlerde 50 baz puanlık indirimler gelebilir. Uzun dönemli likidite programlarının piyasa üzerindeki etkisi, faiz indirimlerinin etkisinden daha fazla olabilir.

Bunun dışında; Fed, gelecek hafta döviz swaplarındaki faiz oranını 100 baz puan indirebilir. Bunun amacı da ‘Dolar likiditesi’ sağlamak. Faiz bu haftaki toplantıda niçin indirilmedi sorusunun yanıtı ise: bu kararı Para Politikası Kurulu almıyor. Guvernörler Kurulu alıyor.

Politika yapıcılardan ‘bireysel’ ve ‘koordineli politikalar’ görmedikçe, piyasalarda risk iştahı genel olarak azalmaya devam edebilir. Nakit ve tahvil, bu ortamda en doğru seçenek gibi duruyor.

Altın ve gümüş ile ilgili çok soru geliyor. Siz satmaya devam edin, nasıl olsa alıcı bulunur. Fırsat bulursam, hafta sonunda Alfa Finans’ta ayrıntılı bir yazı yazarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir