New York Fed Başkanı Dudley’den dolar sinyali

alpha

ABD tarafından, doların güçlenmesiyle ilgili ilk tepki New York Fed Başkanı Dudley’den geldi. Dudley; ”Doların daha da güçlenmesinin büyüme üzerinde etkileri olur. İthalat artar. İhracat düşer. Doların biraz daha yükselmesi enflasyonu düşürür. Hedeflerimizi gerçekleştiremeyiz”. ifadelerini kullandı.

New York Fed Başkanı daimi üyedir. Fed Başkanı’na yakın çalışır. Fikir ayrılıkları olsa da, medyada bu dile getirilmez. Dudley Bernanke’ye yakın bir isimdi. Yellen’la da benzer düşünceleri paylaşıyor. Piyasalar bölgesel Fed başkanlarının konuşmalarına önem atfediyor. Bizdeki haber başlıkları bile bu isimlerin konuşmalarına göre belirlenebiliyor. Fed toplantılarına, oy verme hakkına sahip olmayan üyeler de katılabiliyor. Toplantılardan sonra yayımlanan görüntülerdeki (Fed tutanakları) farklı görüşler bu nedenledir. Sürekli belirtiyorum. Yatırımcılar ağırlıklı olarak; Yellen, Fischer ve Dudley’e bakmalı. Önemli mesajlar bu isimlerden gelir.

Yellen mecburen konuşur. Fischer şov sevmez. Dudley konumundan dolayı az görünmeye çalışır. Çünkü Fed’in bütün operasyonları New York Fed üzerinden yapılıyor. Bu nedenle, Dudley’nin bu haftaki açıklamaları kritiktir. Peki Dudley’nin kafasındaki kritik dolar seviyesi nedir? EUR/USD’da 1.20 civarı olabilir. Ticaret açısından, 1.20’nin altında alarm zilleri çalmaya başlar. 1.28’de konuşması bunun işaretidir. Ay sonunda yayımlanacak, Fed’in tercih ettiği enflasyon verisine bakalım. Öncü göstergeler enflasyonda düşüş olabileceğini söylüyor. Zaten Fed de bültenden ”Enflasyon hedefe yakın” ifadesini çıkarıp, ”Hedefin altında seyrediyor” cümlesini koydu. Sene başından beri, ABD’de dezenflasyon (deflasyon değil) olasılığının azımsanmayacak düzeyde olduğunu belirtiyorum. Neyse, şu veriyi bir görelim de.

Foreks piyasasında tahmin yapmak risklidir. Hele EUR/USD’da öngörüde bulunmak en zorudur. Son iki yıldır önemli stratejistler bile dolarda ters köşe oluyorlar. Düşünün, doların son haftalardaki yükseliş hareketini 1-1.5 yıl önce bekleyen önemli yatırım bankaları vardı. Foreks piyasasındaki günlük işlem hacmi 5 trilyon dolara yaklaşıyor. Büyük Merkez Bankaları pozisyon alıyor. Merkez Bankalarının Bankası BIS (Bank for International Settlements) EUR/USD’da kısa dönemli pozisyon alıyor. Bu okyanusta, spesifik tahminler yapmak, grafikler üzerinden yorum yapmak abesle iştigal etmektir. Doktora’dan yakın bir arkadaşım, Asya’nın önemli bir Merkez Bankası’nın ”Rezerv Yönetimi” bölümünde çalışıyor. Bir sohbette, EUR/USD’da bir ”day trader” gibi işlem yaptıklarını söylemişti. Kurum’a para kazandırırsak biz de kazanıyoruz, demişti. Yatırım bankalarının kendi paralarını değerlendirdikleri proprietary trading(prop trading) birimleri gibi agresif pozisyonlar almaları ilginç gelmişti. Bu Merkez Bankaları’nın önemli bilgilere ulaşma güçlerini; aldıkları pozisyonların büyüklüğünü bir hayal edin. Sonra TV’de hemen her sabah EUR/USD grafiğinin önünde yorum yapan dostlarımızı dinleyin.

Sene başından beri emtialarla ilgili DÜNYA’da çok sayıda yazı yazdım. 2014’te emtialarda bir hayat olmadığını belirttim. Bazı emtiaların dönem dönem hareketlenebileceğini, ancak eninde sonunda gruba ayak uydurmak zorunda kalacağını vurguladım. Dönem dönem atak yapacaklardan birisi petroldü. Ataklar yapmasına rağmen, son bir ayda iyice düştü. Brent petrolde 2014 için ortalama fiyat tahminim 110 dolardı. Açıkçası iyi gitmiyor. Bugün ortalama fiyat $107.20.