Niçin 1’e 400 kaldıraç verdiklerini sanıyorsunuz?

Trading platformlarında işlem yapanların sayısı gün geçtikçe artıyor. İnsanlar işi gücü bıraktılar, bu sistemler üzerinden alım-satım yapıyorlar. Bugüne kadar başıboş bırakılan piyasaya, SPK’nın artık el atması gerekiyor. Bu yönde çalışmalar var. Olması lazım, çünkü hemen her gün parasını kaptıran birisine rastlıyorum.

Piyasada düzgün hizmet veren de var, sahtekarlık peşinde koşan da. Bazı uyarılarda bulunalım:

1) Trading şirketleri ve bu hizmeti veren bankalar, paritelerde oluşan 100 baz puanlık hareketlerde parayı batıran müşterilere bayılırlar.

2) Günlük işlem hacmi 4 trilyon dolar olan bu piyasada; hedge fonlar, merkez bankaları, hazineler, çok uluslu şirketler işlem yapıyor. Bu büyük oyuncuların 100 baz puanlık hareketleri önemsediklerini mi zannediyorsunuz? Bu oyuncular, kaldıraç oranı olarak ‘maksimum’ 5’e 1 oranını kullanırlar; 100:1 veya 200:1 oranlarını değil. Türkiye’deki bazı şirketler 400:1 oranına kadar çıkıyor. Bunlara kendinizi kaptırmayın.

3) Bu kadar yüksek kaldıraç kullanırsanız, 70-80 baz puanlık ters hareket size para kaybettirir. 70-80 baz puan, büyük oyuncular için bir atımlık baruttur.

4) Bazen okuyuculardan, ‘Siz şu seviyeyi söylemiştiniz, ama 30 baz puan altına düştük’ gibi yorumlar geliyor. Kusura bakmayın, fakat değil 30 baz puan, sizin 200 baz puanın üzerinde manevra alanınız yoksa, trading platformlarında günlük alım-satım size göre değildir. Bu riskli işlere girmektense, mevduat faizine ya da daha garanti işlere girmek iyi olabilir.

5) Büyük oyuncular için ciddi hareketler 300-500 baz puandır.

6) Akıllı spekülatör, kaldıracı avantaja çevirir. Kumarbaz, kaldıracı kendisini yakmak için kullanır.

7) Niçin bazı şirketler 400:1 kaldıraç veriyor? Bunu bir kez daha düşünün.

Akıllı bir para yönetimi için; temel analizi, piyasa indikatörlerini öğrenmelisiniz. Teknik bilginizi geliştirmelisiniz. Daha sonra bu platformlara girmelisiniz.

Niçin 1’e 400 kaldıraç verdiklerini sanıyorsunuz?” hakkında 9 yorum

 1. “mevduat faizine ya da daha garanti işlere girmek iyi olabilir.”

  Hocam bari siz mevduat faizi demeyin!

 2. Ifadelerim yine yanlis anlasilmis.

  Oncelikle; parayi trading platformlarda bilgisizce kaybetmektense, yuzde 7-8 mevduat faizi iyidir.

  Riski seven yatirimcilar icin, Alfafinans ve Twitter’da, alternatif yatirim araclari konusunda yardimci olmaya calisiyorum.

 3. Sizin de bahsettiğiniz gibi, gelen verilerle ülkelerin para birimlerini, borsalarından daha çok etkilendiğini gözlemliyorum.
  Peki, verilerden borsalar birebir etkilenmiyor ise, nelerden etkileniyorlar somut olarak?
  Saygılar.

 4. hocam sizin uzun zamandır yazılarınızı takip ediyorum tahminleriniz çok isabetli sizden ricam seçime kadar portföyü nasıl çeşitlendirelim?teşekürler

 5. AMB, Portekiz manşetteyken faiz konusunda kıpırdayamaz.

  2011 için; kolay para dönemi bitti. Bono faizlerinin hali ortada.
  Risk almazsanız, kazanç yok.

  İMKB’de belli sektörler var(tüketici ile ilgili). Portföyün bir kısmı ayrılabilir. Orta-uzun dönem için hisse bazında konuşuyorum, iki haftada zengin olmak için değil.

  Altın-gümüş olabilir.

 6. “Bariyer” bildigimiz “Engel”.

  Opsiyon bir turev enstruman. Bariyer opsiyon bir egzotik opsiyon, karmasik bir enstruman.

  Okuyucularin kafasini karistirmadan sadece seviyeleri veriyorum.

  1.2850 bariyer opsiyon seviyesi ise, buyuk bir banka ya da finans kurumu,opsiyon satis almistir. Kurun o seviyenin altina gecmesini istemiyordur.

  Gecerse, buyuk paralar kaybeder. O seviyeyi savunmak icin her seyi yapar.

  Sizler enstrumanin yapisina fazla takilmayin,verdigim seviyeleri takip edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir