Ölü Kedi Sıçrayışı ve Yeni Dünya Düzeni

Amerika, finans piyasasını kurtarmak için planını açıkladı. Doğru ancak yatırımcıyı memnun etmeyecek bir plandır. 2009 yılı, dünyanın her bölgesinde çok zor geçecektir. Global ekonomilerde büyük daralmalar olacaktır.

Önce Amerika’nın kurtarma planından bahsedelim. Atılması gereken bir adımdı ancak planın ayrıntılarına bakınca, finansal kurumların hisse senetlerine sahip yatırımcılar memnun kalmayacaklardır. Finansal kurumlar,bankalar,yazdıkları zararların yerine yeni sermaye koyamadıkları için zaten çok zor durumdadırlar. Amerikan Hazinesi, bu plan ile,sorunlu finansal varlıkları, çok düşük fiyatlardan alacaktır. Hazine, AIG adlı sigorta şirketi ile yapılan antlaşma gibi bir yol izleyebilir. Bu da ,zordaki finansal kurumların mevcut yatırımcıları için büyük zararlar demektir.

Piyasalardaki sıçramalar, finans jargonunda çok iyi bilinen ‘ölü kedi sıçrayışı ‘gibi, kısa dönemli olacaktır.Finansal krizin dip noktasının çok uzakta oluşunun yanı sıra, ekonomik kriz de kapıdadır. Amerika’da, aşırı artan tüketimi, kredi balonu yaratmıştı. Balon patladığına göre,tüketim duracaktır.Kredi piyasası kitlenmiş durumdadır. Amerikan ekonomisi sert bir şekilde yere çakılacaktır.Ekonomide büyük daralmalar beklenmelidir.

Avrupa ve Japon ekonomilerinde de daralma devam edecektir. İç talep genel olarak bu ekonomilerde düşüktür. İhracata dayalı bir büyüme modeline sahip oldukları için, ekonomik durgunlukları 2009 yılı boyunca sürecektir.

Amerika,Avrupa ve Japon ekonomilerinde durum böyle iken, finansal piyasaların yakın gelecekte, tekrar eski işleyişlerine kavuşmalarını beklemek hayalcilik olur. ‘2010 yılı, çıkış yılı olabilir’ varsayımında bile, piyasaların eski işleyişine dönmeleri için 2009’un ortalarını beklemek gerekir.

Enerji ve altın fiyatları güçlü kalacaktır. OPEC (petrol karteli), petrol fiyatı düşerken, üretimi yüksek seviyelerde tutmaz. Kazandıkları parayı harcayacak durumları bile yokken, yeni paraya hiç ihtiyaçları olmaz.Bununla birlikte, şu an bütün büyük ekonomiler negatif reel faizlere sahiptirler. Piyasalar, Amerikan doları ile dolmuştur ve bu durum devam edecektir. Kurtarma paketi $700 milyar dolar olarak açıklandı, ancak bu rakam, üst sınırı açık bir şekilde, $1 trilyon doları aşacaktır. Altın’ın güçlü kalması beklenmelidir. Son 1 yıldır vurguladığım gibi,yatırımcıların portföylerinde altın muhakkak bulunmalıdır.

Finansal kapitalizmin çöküşü aynı zamanda ‘Alan Greenspan balonlarının ‘ da sonudur. Kredi balonunu başlatan, onun ‘likidite-kolay para’ politikalarıydı. Sosyalizm, Berlin duvarının yıkılması ve Sovyetler Birliği’nin dağılması ile yıkılmıştır. Finansal kapitalizm, 2008’de kredi krizi ile çökmüştür.

Bilinmeyen yeni dünya düzeni, çok farklı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir