Önemli Veriler Geliyor, Volatilite Yüksek Olacak

Bugün ve yarın çok önemli ekonomik veriler var. Fiyatlardaki oynaklıklar sert olacak. Alım-satım yapıyorsanız, www.twitter.com/atilimmurat adresindeki piyasa yorumlarımı takip etmenizi öneririm.

Dün açıklanan veriler pek iyi gelmedi. Cuma günü açıklanacak ABD istihdam verisinin öncü göstergesi olarak kabul edilen ADP istihdam verisi, beklenenden kötü geldi. Bunun dışında Chicago PMI endeksi de beklentilerin altında geldi. ADP istihdam verisini geçtim; ‘bana ne Chicago PMI endeksinden’ diye sorabilirsiniz. Açıklayayım. Bugün açıklanacak ISM imalat sanayi verisi çok önemlidir. Fiyatları oynatır. Chicago PMI endeksi ile ISM imalat sanayi endeksinin korelasyonu 0.90 (1= mükemmel korelasyon). Yani kuvvetle muhtemel, ISM imalat verisinde de düşüş göreceğiz.

3. çeyrek bitti. 4. çeyrekte yeni önlemler açıklanmazsa, teşvik paketlerinin etkilerinin yavaş yavaş kaybolduğunu göreceğiz. Devletlerden ‘steroid’ aldıkları için patlama yaşayan ekonomik verilerin, hız kesme olasılığı yüksektir.

Medyamızda eski ekonomi bürokratlarının açıklamalarını görüyoruz. Bütçe açığı arttı, daha fazla artmasına müsaade etmeyin diyorlar. Bütçe açığı artmasın, güzel de, son 80 senenin en büyük krizi yaşanıyor. Bu dönemde ekonomiye destek vermeyeceksin de ne zaman vereceksin? Dış kaynak yaratamıyoruz. Dışarıdan para gelmiyor. IMF antlaşması olmuyor. Varlık Barışı istenen sonucu vermedi. Nereden kaynak bulacağız? Bir fikri savunuyorsanız, onun altını da desteklemeniz gerekir. Maalesef bu bürokratlar sadece ekonomi kitaplarındaki teorilerden beslenir. Bunların etkisinden hiç kurtulamazlar. Teori ile gerçeği ilişkilendiremezler.

Global resesyon devam ediyor. Diğer devletler, süresi dolan teşviklerin yerine yeni önlemler açıklamaya hazırlanırken, biz vergi indirimlerinin uzatılmayacağını açıklıyoruz. İç-dış talep çökmüş. Dış talebin ne zaman toparlanacağı belirsiz. Zaten kontrolümüzde olan bir şey de değil. Ancak iç talebi motive etmeye devam etmeliyiz. Artık bir hurda indirimi mi açıklanır; tüketicinin hemen olumlu tepki vereceği bazı kritik sektörler mi desteklenir, o da ekonomi yönetiminin işi. Aylardan beri yazıyorum. Vergi indirimleri en azından yıl sonuna kadar devam etmeliydi.

Devletler, ekonomilerden bugün desteklerini çekseler, global ekonomi yeni bir dip yapar. Bunu ABD, Asya görüyor. Biz göremiyoruz. Çin Devlet Başkanı, ‘ekonomiye yoğun desteğimiz 2010 senesinde de devam edecek; bunun azaltılması söz konusu bile olamaz’ diyor. Bunu söyleyen Çin. %8 büyüyen, $2.5 trilyon rezervi olan bir ülke.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir