Önümüzdeki 4 Hafta Önemli

Cuma günü açıklanan ABD istihdam raporu zayıftı. Tarım dışı istihdam rakamı -85 bin olarak geldi. Piyasa beklentisi 0, beklentim -30 bin idi. Alt kalemlere baktığımda, finans dışındaki bütün sektörlerde iş kayıplarının devam ettiğini gördüm.

Yazılarımı sürekli takip edenler, bu veriye niçin bu kadar önem verdiğimi bilirler. Yazılarımı yeni okumaya başlayanlar için bir kez daha belirteyim. Global ekonominin %25’i ABD ekonomisidir. ABD ekonomisinin 72%’si tüketimdir. İnsanlar iş sahibi olacaklar, işlerini kaybetme korkusu yaşamayacaklar ki rahatça tüketebilsinler. ABD’de resesyon başlayalı 2 sene oldu (Aralık 2007). Trilyonlarca dolar harcandı. Aylık rakam hala ‘negatif’ geliyor. Bırakın iş yaratmayı, ekonomi iş kaybediyor.

Bu veriye rağmen, ABD borsaları cuma gününü ‘yeşil’de kapattı (pozitif). Sürpriz olmadı. Son 10 aydır, ABD borsalarındaki işlem hacminin %70’i, ‘high frequency trading’ stratejisini uygulayan bilgisayarlara ait. Bu bilgisayarları programlayan finans matematikçileri, Fed’in de desteği ile fiyatların düşmesine müsaade etmiyorlar.

Bernanke, Fed Başkanı olmadan önce, yaptığı konuşmalarda; ‘Fed, gerekirse borsada alım yapabilir’ diyordu. Dünyanın en şeffaf ekonomisi olmasına rağmen????, Fed’in bilançosunda ne olduğunu kimse bilmiyor. Örneğin, dünyanın bana göre en prestijli kanalı olan ‘Bloomberg’ün baskısına rağmen, Bernanke ‘bilançoyu göstermem’ diyor. Bilançoda, fiyatları manipüle etmek, piyasanın moralini yüksek tutmak için alınan hisse senetleri olmasın? Neyse, eninde sonunda ortaya çıkacak.

Cuma günü yazdığım yazıda, ve gün boyu yazdığım piyasa yorumlarında, ‘EUR satış-USD alış kontratlarının sayısı rekor seviyelere yaklaştı, dikkatli olun’ uyarısını yapmıştım. Veri açıklandıktan sonra twitter’da; ‘pozisyonlar USD’da olduğu için, USD’ın değer kaybı sınırlı olur’ yazmıştım. Öyle oldu. Geçen hafta ortasında, ‘USD’da pozisyon aldınız, ama her zaman ters hareket şansı vardır, bundan korunmak için USD/CHF satın (CHF alın)’ tavsiyesini verdim. Cuma günkü kapanışa bakarsanız; geçen haftanın en iyi performans gösteren parasının CHF olduğunu görebilirsiniz. Bu stratejiyi bu hafta da uygulayabilirsiniz.

Önümüzdeki 4 hafta boyunca ABD’de ‘şirket bilançoları’ açıklanacak. Rakamların bir önceki çeyrekten daha kötü gelebileceğini düşünüyorum (özellikle bankalara dikkat). Bu rakamlar hisse senetleri üzerinde baskı oluşturabilir, USD’ı olumlu etkileyebilir.

Hisse senetlerinin düştüğü günlerde USD’ın güçlendiğine; hisse senetlerinin yükseldiği günlerde, USD’ın genel olarak ‘nötr’ kaldığına dikkat çekmek istiyorum. Negatif veriler, olumsuz şirket bilançoları diğer paralardan çok USD’a yarayabilir.

Son olarak, Almanya-ABD 10 yıllık getiri farkı -0.45 ile Haziran 2007’den beri en kötü seviyesine geldi. Bu kötüleşme devam edebilir. 10 yıllık getiri farkı ile, EUR/USD paritesi arasında iyi sayılabilecek bir pozitif korelasyonun olduğunu vurgulamak istiyorum. (günlük korelasyon)

Önümüzdeki 4 Hafta Önemli” hakkında 3 yorum

  1. Hocam gelen kötü verilerle eur/usd paritesinde yeni bir pozitif trend oluşabilirmi sizce benim görüşüm beklenti tersine çıkan usd verileri güçlü bir negatif psikoloji oluşturacağı yönünde

  2. Efendim iyi günler,sayfanızın üst kısmında ifade ettiğiniz ALFA OYUNU nedir? Nasıl öğrenebiliriz? Bilgi verir misiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir