Önümüzdeki Dönemin Artısı ve 50 Trilyon Dolarlık Korkutucu Bilanço

Bu ralliyi nasıl kaçırdım diye hayıflanan çok yatırımcı var. Son 3 aydır; ‘piyasalarda bir düzeltme olsa da, bu yükselişe ben de katılsam’ diye düşünüp, sabırla bekleyen yatırımcılar bunlar. Ancak Keynes’in meşhur sözünü biraz değiştirirsek; ‘piyasalar, sizin sabırlı kalabileceğinizden daha uzun süre irrasyonel kalabilir’.

Son 9 aydır gözlemlediğim en önemli olay; döviz, emtia ve borsalar arasında bilinen bütün ilişkilerin kaybolmuş olmasıdır. Örneğin; normalde altın fiyatı ve dolar arasında ters ilişki vardır. Yani dolar artarsa, altın düşer. Ama son 9 ayda, hem doların hem de altının beraber arttığı gün sayısı çok fazladır. Tatmin edici bir açıklama bulmak zordur.

Borsalar, son 3 ayda çok yükseldi. 1950’lerden beri yaşanan resesyonlara baktığınızda, ABD borsalarında %40’lık bir resesyon içi artış göremezsiniz. Başından beri bu yükselişe inanmadığımı biliyorsunuz (kalıcı bir yükseliş piyasası olduğuna).

Mart ayında yükseliş başladığında, bunun ‘kalıcı’ olmadığına inanan birçok kurumsal yatırımcı (emeklilik fonları, yatırım fonları,v.b.) vardı. Rallinin ortasında girenler, erken çıkanlar oldu. Çok sayıda büyük yatırımcı da, tereddütlerinden dolayı bu ralliye hiç katılmadı. Anlatmaya çalıştığım, kenarda bekleyen çok fazla nakit var. Bu bekleyen nakit girmek için fırsat kolluyor. Borsalarda %15-%20’lik düşüşler yaşanırsa, vagona atlamak isteyebilirler. Bu önümüzdeki ayların artısı olarak görülebilir.

Kafamdaki tereddüte gelince: analistler; ‘Fed’in bilançosu 2,5 trilyon dolara çıktı, bu büyüklük sıkıntı yaratacak’, ‘şirket bilançolarındaki borç miktarı çok fazla, geri dönmeyen krediler artacak’ gibi yorumlar yapıyorlar. Bence asıl korkutucu olan, ABD’li tüketicilerin bilançosudur. ABD’li tüketicilerin bilanço büyüklüğü 50 trilyon dolardır. Bu bilanço küçülmeye devam edecektir. ABD’de işsizlik rakamı 9.4% oldu. Yükselmeye devam edecek. İnsanlar borçlarını azaltmaya çalışacak. Ekonominin %75’i tüketimden oluşuyor. 50 trilyonluk bilançonun küçülmesi, reel ekonomiye olumlu katkı yapmaz. Özünde reel ekonomiye dayanan hisse senetlerine de, kalıcı bir etki yapmaması gerekir.

Borsalara satış dalgası geleceğini düşünüyor, olumsuz görüşlerimi muhafaza ediyorum. Mart ayında yaptığım ilk tahmin; 15 Mayıs sonrası ve Haziran ayı idi. Zamanlama konusunda yanılabilirim. Yaz aylarında da piyasalar, 3 adım ileri 5 adım geri devam edebilir. Rallide alım yapan büyük oyuncular, kar realizasyonuna gidip, hiç beklenmedik bir anda satışa geçebilirler.

50 trilyon dolarlık müthiş bilançonun küçülme etkileri, şiddetli biçimde hissedilecektir.

Önümüzdeki Dönemin Artısı ve 50 Trilyon Dolarlık Korkutucu Bilanço” hakkında 1 yorum

  1. fed cok dolar bastı bu dolarlar faız dusuk oldugu ıcın emtıalara ve borsalara kaydı(kendıne bı yol buldu aktı)

    dow da dusus olabılır yukselmeyen kazanamayan borsa parasıda bu kervana katılabılır

    2aydır bı trend olustu bence bunun devamı gelır temmuz ayı petrol 90-100dolar parıte 1.47-1.50 aralıgı

    altında 1000 uzerı zor
    bu sevıyeden cok satıcı gelıyo dunya 1000 uzerı altına eylul ekıme kadar hazır değil gibi gelıyo bana ama 2010 ıcın 10 kısıden 9 unun beklentısı 1200 enflasyon azda olsa cokta olsa olacak yanı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir