Para Kazanmak Çok Kolay Olmaya Başlamadı Mı?

Volatilite endeksi VIX, düşüş hareketini sürdürüyor. VIX’ın düşmesi, piyasadaki tedirginliğin azalması anlamına geliyor. İyimserlik artıyor. Zaten piyasada negatif düşünen hemen hemen kalmadı. Kaleyi savunan az sayıda insan kaldı. Düşüş bekleyen yok gibi. Fırsatı kaçırdım diye hayıflananlar, kalkan trenin son vagonuna kendilerini atmaya çalışıyorlar.

VIX’e dönersek, dün gün içinde 16.86’ya kadar düştü. Bir önceki günün kapanışına göre sert bir düşüş yaşadı. VIX’in günlük grafiğine bakarsak; bir önceki günle bir sonraki gün arasında böyle büyük bir fark, en son Lehman Brothers’ın batmasından önce yaşanmış. Önceki nadir örneklere göre, böylesine sert bir düşüşün hemen arkasından volatilite yükselmiş (risk iştahı azalmış). Aynı trendin yaşanması, hisse senetlerinin aleyhine, USD’ın lehine olabilir.

Bilanço sezonu dün Alcoa ile başladı. Rakamlar hayal kırıklığı yarattı. Dünkü yazımda, ‘rakamlar genel olarak beklentilerin altında gelebilir’ yorumunu yapmıştım. Bir-iki cümle ile açayım. Piyasa, bu seferki rakamları, kriz döneminin en kötü rakamları ile kıyaslamayacak. Önceki iki çeyreğin ‘çok iyi’ rakamları ile karşılaştıracak. Beklentilerin çok üzerinde gelen 2. ve 3. çeyrek rakamlarının aşılması, şirketler için zor olacaktır. Rakamlar beklentilerin altında gelirse, bunun normalde borsa-negatif, USD-pozitif olması beklenir. Ancak iyi ya da kötü, gelen her haber, piyasa tarafından olumlu algılanıyor. Aşırı değerli, tuhaf bir piyasa oluştu. Örneğin cuma günü hem istihdam rakamları beklentilerin çok altında geldi, hem de tüketici kredilerinde gelmiş geçmiş en büyük düşüş rakamı açıklandı (çok önemli); borsalar pozitifte kapattı. Dün Alcoa’nın rakamları zayıf geldi, bir bankanın iflas haberi ekranlara düştü, borsalar yine yeşilde kapandı.

Borsada para kazanmak çok kolay olmaya başlamadı mı?

Para Kazanmak Çok Kolay Olmaya Başlamadı Mı?” hakkında 2 yorum

  1. Başbakanın imf ile igili olarak yaptığı bilhassa son açıklamaları, piyasaları aşağı ve yukarı yönde etkilemektedir. örneğin $ ın 1.525 den 1.475 e sonra Cemil Çiçek ín ardından 1.450 düşmesi, sonra dün ki ” olurmu olmaz mı?” demesi ve borsanın hareketlenmesi sizce bunun adı manüpülasyon değilmidir? Manüpülasyonun, piyasanın doğal seyrini bozan bir durum olduğunu, bu nedenle suç sayıldığını biliyoruz. Bu bağlamda Başbakanın bu açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir