Paranızı Nasıl Değerlendirmelisiniz?

Piyasalarda kaos durumu devam ediyor. Hiç kimsenin,1 hafta veya 1 ay sonrasını görebildiğini zannetmiyorum.Global piyasalardan hiç iyi bir haber gelmiyor. Bugünün en olumsuz haberi; Arjantin hükümetinin,emeklilik fonlarının paralarına el koymasıydı. Bu haber, gelişmekte olan piyasaların para birimlerini çökertti. Peki tarihin en belirsiz dönemlerinden birisinde, paranızı nasıl değerlendirmelisiniz?

Arjantin ile başlayalım. Devlet,emeklilik fonlarının 30 milyar dolarına el koydu. Bu hamle, Arjantin’in zor durumda olduğu,borçlarını geri ödeyemeyeceği şeklinde yorumlandı, Arjantin piyasası ve gelişmekte olan ülkelerin piyasaları allak bullak oldu.Türk Lirası da sert bir şekilde düştü. Arjantin Devlet Başkanı Kirchner akıllı bir kadındır.Popülist politikacılığın doruk noktalarında gezinir. Arjantin,2001 yılında,buna benzer politikalardan başlayarak,uluslararası piyasalara borçlarını ödemeyeceğini ilan etmişti. Uzun süren pazarlıklardan sonra (2 yıl),inanılmaz bir şekilde,borcun anaparasının sadece % 35’ni ödemek konusunda diğer ülkeler ile anlaşmıştı. Kirchner,yüzbinlerce insanı meydanlara toplayıp zaferini ilan etmişti. 2004-2006 dönemi global piyasalarda balon dönemi olduğu için,Arjantin’in günahları çabuk unutuldu. Kirchner, aynı stratejileri tekrar dener mi bilemiyorum, ama eğer denerse, bedeli çok ağır olacaktır.Bu bedelin bir kısmını da biz çekeriz

Peki bu günlerde,yani insanlık tarihinin en karışık dönemlerinden birisinde, paranızı nasıl değerlendirmelisiniz? Borsa ile başlayalım; atıl paranız ve uzun dönem sabrınız varsa,kaliteli şirketlerin kağıtlarından bir portföy oluşturabilirsiniz. Uzun dönemden kastım 2 yıl. Kısa dönem için borsayı düşünmemelisiniz. Risk almamalısınız. Hiçbir yorumcunun veya analistin dolduruşuna gelmeyin.Borsa ucuzladı,girmenin tam zamanı,dip noktası görüldü, diyen kişilere aldanmayın. Kısa dönemli düşünürseniz,şansınızın yardımıyla para kazanabilirsiniz ama daha fazlasını da kaybedebilirsiniz. Mark Mobius gibi uluslararası spekülatörler, İMKB hisselerinin ucuz olduğunu söylüyor. Bu insanlar milyar dolarlara hükmediyorlar. Borsa buradan % 20 daha düştü diyelim,büyük oyuncuların portföyleri pek etkilenmez,riskten kendilerini korumuşlardır. Ayrıca manevra alanları iyidir, marjları yüksektir. Kısa dönemli düşünen küçük yatırımcı ise bu düşüşlerde dağılır,toparlanması zor olur.

TL’ye gelince;Macaristan,Ukrayna,Arjantin gibi,Türkiye benzeri ekonomik sorunlara sahip ülkelerden gelen olumsuz haberler, genel belirsizlik ortamına eklenince,son 15 günde %40 civarı değer yitirdi. Dolar/TL kuru 1.150 civarında iken söylediğim şeyi yine vurguluyorum. Dolar’ın yükselebileceğini düşünüyorsanız,VOB’dan döviz kontratı alabilirsiniz. Diyelim 100 liranız var,90 lirasını mevduat faizine(aylık) koyabilirsiniz,10 lirası ile VOB’dan döviz kontratına girebilirsiniz. Dolar’ın tüm yükselişine,paranızın sadece onda birini koyarak ortak olabilirsiniz. Buradaki amaç kur riskini azaltmaktır. Vadeli İşlemler Borsası devlet kontrolündedir ve vergi muafiyeti vardır.

Son olarak; uzun dönemde, altın’ın yükseleceğini düşünüyorum. Fakat fikirlerinin değeri bugünlerde tekrar anlaşılan,büyük iktisatçı Keynes’in söylediği gibi;

Cari işler için uzun dönem kavramı yanıltıcıdır.Çünkü uzun dönemde,hepimiz ölmüş olacağız ‘.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir