Parmaklar Euro-satış tuşuna basmaya hazır

Bu sabah ekran başına geçtiğimde, ilk gözüme çarpan nokta USD/JPY’nin 93.30’a kadar düşmesi oldu. Bu parite dün 95 idi. Japon piyasaları geçen cumadan beri tatil. Dün gece ofislerine dönen Japon traderlar hemen JPY almışlar. Riskten kaçış dönemlerinde USD ve JPY’nin güçlendiği bilinir. JPY’nin bir anda yükselmesini tam olarak risk iştahındaki çöküşe bağlamıyorum. Genel olarak, Japon piyasalarındaki tatillerin bittiği gün JPY ralli yapar. Hele Nikkei endeksi yüzde -3.5 iken.

Petrol, bakır ve gümüşteki düşüşler devam ediyor. Önemli emtialardaki satışlara rağmen, altın ‘güvenli liman’ özelliğinden dolayı tutunuyor. Ancak son iki gündür twitter yorumlarımda yazdığım gibi, altın JPY cinsinden bu hafta yeni bir zirve yaptı. JPY cinsinden son zirvesini geçtiğimiz aralık ayı başında görmüş, aynı hafta ABD istihdam raporunun da iyi gelmesinden sonra altın diğer para birimleri cinsinden de sert bir düzeltme yapmıştı. JPY cinsinden yaşanan yeni zirvenin, bir satış getirip getirmeyeceğini görmek için cuma kapanışı beklemek gerekiyor. Salı günü $1192 olan altın, dün $1155’e kadar düşmüştü. Şu an $1173.

Euro’nun aralıksız biçimde düştüğü bir ortamda, Avrupa Merkez Bankası’nın bugünkü toplantıdan sonra yapacağı açıklamalar büyük önem kazandı. Trichet’nin piyasaları sakinleştirmesi gerekiyor. Büyük fonlar ve bankalar yeni Euro-satış emirleri vermeye hazırlanıyorlar. AMB bugün ‘tahvil alımı’ gibi yeni önlemler açıklarsa piyasalar biraz yatışabilir. Aslında tahvil alımı bir bakıma para basmak. Bu işlemin bir para biriminin değerini düşürdüğünü biliyoruz. Fed, Mart 2009’da bu önlemi açıkladıktan sonra EUR/USD, kademeli olarak 1.24’ten 1.51’e kadar yükselmişti. Bugünkü ortamda yeni önlemlerin açıklanması Euro’yu biraz rahatlatabilir. AMB’nin ekstra önlemleri, Trichet’nin açıklamaları, bugünkü İngiltere seçimleri, yarın çok iyi gelmesi beklenen ABD istihdam raporu, global risk iştahındaki düşüşü dengeleyebilir.

Parmaklar Euro-satış tuşuna basmaya hazır” hakkında 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir