Payınıza düşeni siz de almışsınızdır

Risk iştahı haftaya yükselişle başladı. Önemli bir gelişme olmadığı, kritik bir veri açıklanmadığı zaman Türk Lirası yükselmeye meyilli görünüyor. EUR/USD paritesi 1.22’nin üzerine çıkınca, EUR güçlendiği için, direkt ‘USD/TL düşer, ancak EUR/TL yükselir’ yorumu yapılabilir. Ancak bu durum her zaman gerçekleşmiyor. Momentumun ne yöne gideceğini iyi anlamak gerekiyor. Gördüğümüz gibi, USD/TL 1.564’e kadar gerilerken, EUR/TL de 1.905’e kadar geriledi.

EUR/USD’da son 3-4 aydır ‘yanıltıcı’ rallileri çok gördük. Bu piyasada trade ediyorsanız, bu yanıltıcı rallilerden payınıza düşeni almışsınızdır. Temkinli olmakta fayda var. New York kapanışlarına dikkat etmek gerekiyor. Örneğin Nisan 11-13 tarihlerinde de bugünküne benzer bir yükseliş yaşanmış, daha sonra EUR/USD düşüş trendine devam etmişti.

Medyamıza bakıyorum. Bugün her tarafta ‘1 Euro=1 USD olur mu’ başlıklı yazılar. Bir seviyesi ‘absürt’ bir rakam değil. AB’nin, tarihin en büyük krizini geçirdiğini düşünürsek, EUR/USD’da 1.20 seviyeleri gayet iyi seviyelerdir. Ekim 2000’de EUR/USD paritesi 0.82 idi. Yani bugünkü seviyeden yüzde 33 daha düşüktü. Berbat bir performans gösteren para birimi bu mu? EUR/USD, 2000 senesindeki seviyelerine yaklaşsın, o zaman tartışırız bunları.

Altın geçen pazartesi $1,251 seviyesini görmüş, sonraki 3 günde kayıplar yaşamıştı. Cuma günü hemen bütün para birimlerine karşı yükseliş yaşadı. Rekor kırdıktan sonra, aynen mayıs ortasında olduğu gibi, altının 3 gün boyunca düşüş yaşaması ilginç. Bu sabah $1,234 seviyesi ile yukarıları zorlayan altın için, $1,180 güçlü alım bölgesi olarak duruyor.

Payınıza düşeni siz de almışsınızdır” hakkında 2 yorum

  1. hocam isviçrede bir yatırım bankası altın için yükselme yönünde çok uçuk rakamlar vermiş.Altının bir kaç yıl içinde $5000 civarına çıkacağını söylemiş.Bunun mantıklı bir tarafı var mı?Bir de daha gerçekçi olursak altın kısa vadede $1300 doları deneyebilir mi?

  2. Bugünden $5000 gibi bir rakamı öngörmek zor.Ancak altının önümüzdeki yıllarda oldukça yükselme potansiyeli var.
    1980’de altın $873 ile rekor kırmıştı.$873, bugünün doları ile $2287 ediyor(enflasyona göre).
    $1300 seviyesi için, 8 Haziran tarihinde yazdığım ‘Altın riskleri’ başlıklı yazı okunabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir