Petroldeki Düşüş Altından Daha Hızlı Olabilir

Yazılarımı-yorumlarımı takip edenler bilirler, yıl başında petrolün $87’ı görebileceğini söylemiştim. Tabii bu beklenti o dönem içindi. $85.80’e kadar çıkmamıza rağmen $87 olmadı. Geçen hafta gelen bir soruya ‘ben $85’ın üzerinde alıcı olmam’ demiştim. Petrol bu hafta $87’ı gördü. Ben $85’ın üzerinde alıcı olmam derken, petrol $85’ın üzerine yükselmez demek değildir. Bu seviyenin üzerinde risk almaya değmeyeceğini, petrolün gidecek fazla yerinin olmadığını söylüyorum.

Altın şu an $1146. Yukarıları zorluyor. $1155-$1157 bölgesini önemli. Bu bölgenin üzerinde ‘ciddi’ bir kapanış yapmadıkça, $1105-$1110 bölgesini görebiliriz.

Genel olarak petrol ve altında düşüş bekliyorum, ancak petroldeki düşüş altından daha hızlı olabilir.

Petroldeki Düşüş Altından Daha Hızlı Olabilir” hakkında 3 yorum

 1. Bazı anketlere göre Haziran`da faiz arttırımı beklenirken, Merkez Bankası’Nın 13-14 Nisan’da yapacağı toplantıdan da faiz artırımı çıkabileceğini söyleyenler var. Bir yandan da sıcak para girişi sürüyor! €/$ paritesi düşmesine rağmen, $ düşüşte TL karşısında.

  Sizce faiz arttırımı ne zaman gerçekleşir?

  Gerçekleştiği takdirde söylendiği gibi $ 1.450 leri görür mü?

  Kısa dönem için $/TL tahmininiz nedir?

  Teşekkür ederim.

 2. sayın murat bende avni bey gibi sizden usd-try tahmininizi öğrenmek istiyorum.bu seviyelerden alım yapmak doğru olurmu,daha aşağıları bekliyormusunuz.hangi fiyat aralığında dalgalanma bekliyorsunuz.1.45 ler bekleniyor,siz bu seviyeleri bekliyormusunuz.yoksa 1.50 den yukarı dönüş başladımı sizce.saygılar sunarım

 3. USD/TL 1.55’de iken,kendi kendimize kriz yaratırken bile, ‘TL pozitifim’ yorumunu yapıyordum.Görüşlerim değişmedi.USD/TL 1.44-1.55 bandında dalgalanır.Yunanistan krizi son 2-3 gündür tekrar başladı, ama USD/TL yukarı gitmiyor, aksine düşüyor.Piyasaları yatıştırıcı sözler gelirse,ortalık sakinleşir.Zaten güçlü gözüken TL, gücünü daha da artırabilir.Sorunuzun cevabı olarak, 1.44-1.45’leri tekrar görebiliriz.
  TCMB’den bu toplantıda faiz artırımı beklemiyorum.Yaparlarsa benim için sürpriz olur.Faiz artırımına giderlerse,TL’deki yükseliş devam edebilir(sonuçta bu yeni faiz artırımlarının da habercisi olur).Şimdilik dalgalanma 1.44-1.55 bandında.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir