Piyasa Analizi; Bugünkü Önemli Veriler

Dün açıklanan ABD perakende satışlar verisi hayal kırıklığı yarattı. Bugün ABD’de açıklanacak 3 önemli veri var. Kısaca değerlendirelim.

Enflasyon verisi (tüketici fiyatları) TSİ 15:30’da yayımlanacak. +0.2% olarak bekleniyor. Beklentim +0.1%. Yüksek işsizlik oranı ve zayıf talep, 2009’un sonuna doğru da enflasyonu kontrol altında tuttu. Enerji fiyatlarında da sert hareketler olmadı. Bu durum, enflasyonun ani bir tehdit olmayacağını gösteriyor.

İkinci önemli veri TSİ 16:15’teki ‘sanayi üretimi’ rakamları. İmalat sanayiinde toplam çalışma saatleri azalsa da, verimlilik artmaya devam ediyor. ISM imalat verisi de aralık ayının iyi bir ay olduğunu söylüyor. Bu arada ek bir bilgi olarak, kapasite kullanım oranları Ocak 2009’dan beri gördüğü en yüksek seviyede. Son 4 aydır düşüş yaşamadı. Bu da sanayi üretimi rakamları için pozitif bir öncü gösterge olabilir. Sanayi üretimi rakamlarında beklenti +0.6%. Beklentim +0.8%.

Üçüncü veri TSİ 16:55’teki Michigan tüketici güven endeksi. Piyasa beklentisi 74. Bu beklentiye göre piyasa son 2 yılın en yüksek rakamını bekliyor. Yeni yılla birlikte, tüketici güveninde genel bir iyileşme olur. Yükselen borsalar hanehalkının varlık kayıplarını toparlamaya devam ediyor. Tüketici hala zor durumda olsa da, güven yavaş yavaş yükseliyor.

EUR/USD 1.45’in üzerindeyken satış önermiştim. Dün gece, önceki gece hedef olarak gösterdiğim 1.4430-1.4435 bölgesine geldik. Dün ABD perakende satış verisi kötü gelmesine rağmen, USD’ın güçlü kaldığına dikkat çekmiştim. Bugün için yukarıda bahsettiğim verilere bakacağız. Veriler, USD’ın nötr-pozitif yörüngesini devam ettirebilir. Bu arada Almanya’da Merkel’in istifa söylentileri dolaşıyor. Yunanistan-Almanya 10 yıllık getiri farkı zirve bölgesine geldi (Yunanistan krizde, Almanya en güçlü ekonomi, önemli bir gösterge).

GBP/USD, önemli 1.6325-35 bölgesine geldi. Ben bu bölgenin üzerinde kapanış yapıp yapamayacağına bakacağım. GBP/USD’ın 1.64-1.6410 bölgesine kalıcı olarak gelmesini beklemiyorum.

Petrolün son günlerdeki hareketinin, 2009’un ağustos ve kasım aylarında görülen konsolidasyon hareketine benzer bir durum mu, yoksa direkt bir düşüş mü olduğunu anlamak için $77.50-$78 bölgesine bakacağım. Petrol şu an $79.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir