Piyasa ihtiyatlı

ABD bankalarına açılan davalar, bankacılık hisseleri üzerindeki baskıyı artırdı. Goldman Sachs’a birkaç hafta önce dava açılmıştı. Şimdi de Morgan Stanley ve BoNY için, reyting kurumlarını kandırma suçundan inceleme başlatıldı (mortgage’a dayalı türev enstrümanlara yüksek reyting almak için). Mart 2009’da ABD borsalarında başlayan rallinin öncüsü bankacılık sektörü olmuştu. Bankacılık sektöründeki son durum piyasada tedirginlik yaratıyor.

ABD ekonomisi makro açıdan AB’ye göre çok daha iyi performans gösterirken, açılan davalarla ABD finans hisseleri yeni bir risk ile karşı karşıya kaldı. Hemen belirteyim. Bu bankaların büyük sahtekarlıklar yaptığını biliyorum. Bu açıdan kafamda hiçbir soru işareti yok.

Ülke borç krizlerinin Avrupa bankacılık sistemine yayılma tehlikesi varken, şimdi de ABD bankacılık sistemine yönelik yasal işlemler çıktı. Normal olarak, riskli varlıklara yoğun alımlardan kaçınılıyor. USD, JPY ve altın güçlü görünüyorlar. Euro’nun düzeltmelerinde (yükselişlerinde) yeni satış pozisyonları açmak, piyasa profesyonellerinin en gözde stratejisi durumuna geldi.

Yatırımcının ihtiyatlı olmasında fayda var.

Piyasa ihtiyatlı” hakkında 2 yorum

  1. Hocam dün akşam TRT deki konuşmanızı dinledim.Gelişmelerin emtia fiyatlarına olumlu yansıyacağını söylüyorsunuz.Bu fiyattan altın alınır mı?Yoksa daha cazip alım fiyatları gelir mi?

  2. Levent,
    Altın sorularına sürekli yanıt veriyorum.Emtia fiyatlarında orta-uzun dönemde pozitif olduğumu artık biliyorsun.
    Kısa dönem yatırımcı mısın, uzun dönem yatırımcı mısın, risk sever misin? Bunları bilmiyorum.Bu fiyattan alınır mı dediğin seviye $1250 seviyesi,yani altının tarihi zirvesi.
    Ben yıl sonuna kadar çok daha yukarıları göreceğimizi düşünüyorum.Çok kısa dönemde düzeltme hareketi görebiliriz.Bugün $1250’nin üzerinde bir kapanışa bak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir