Piyasanın Hafızası

Cuma günü şubat ayı ABD istihdam raporu yayımlanacak. Şubat ayı, ABD’de kar fırtınaları ile geçti. Bu tarım dışı istihdam rakamını olumsuz etkileyebilecek bir durumdur. Kar fırtınaları olmasaydı, devletin geçici işçi almaya başladığı program nedeniyle, tarım dışı istihdam rakamı hafif pozitif gelebilirdi. Tarım dışı istihdam rakamı için; piyasa beklentisi  -50.000, beklentim -90.000, bir önceki rakam -20.000. İşsizlik rakamı için; piyasa beklentisi %9.8, beklentim %10, bir önceki rakam %9.7.

Piyasanın da hafızası vardır. Aralık başında, piyasadaki risk iştahının önemli göstergelerinden AUD’da ilginç hareketler yaşanmıştı. 1 Aralık 2009 tarihinde Avustralya Merkez Bankası faizleri 25 baz puan arttırmasına rağmen AUD’a satış gelmişti. Aynı hafta, 4 Aralık 2009 tarihinde açıklanan ABD istihdam raporu dönüm noktası olmuş; altın, gümüş, petrol, hisse senetleri düşüşe geçmiş; USD ve JPY hızla değer kazanmaya başlamıştı. Dün Avustralya Merkez Bankası faizleri 25 baz puan arttırmasına rağmen, AUD’a yine satış geldi (AUD’u önemli bir risk göstergesi olduğu için alıyorum).

Bununla birlikte, hafta sonu yaklaşırken JPY’de dikkat çekici bir yükseliş var. Ortada somut bir durum yokken, JPY niçin yükseliyor? Genel olarak, risk iştahı azaldığında JPY değerlenir. Sabah twitter yorumumda da yazdığım gibi, traderlar bir riske karşı pozisyon mu alıyor?

Cuma günü yayımlanacak istihdam raporu, yukarıda belirttiğim nedenden dolayı ‘hayal kırıklığı’ yaratabilir. Olası bir negatif rakam, borsa endekslerini ve emtiaları düşürebilir, USD ve JPY güçlenebilir.

Rapora daha iki gün var. Kısa bir değerlendirme yaptım. Perşembe-cuma yorumlara devam edeceğim.

Piyasanın Hafızası” hakkında 1 yorum

  1. Hocam;yunan bonolarını boşaltıp altın alanlar $1135 bölgesini aşarlarsa altın nereye gider?yoksa geçici bir yükseliş mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir