%50’lik tıraş tam bir tıraş

Euro Bölgesi’nde son iki haftadır konuşulanlar haricinde bir sürpriz yok. Zaman kazandıkları söylenebilir. Sorunlu ülkeler tedbir politikalarına devam edecekler. Bu ülkelerdeki bilanço resesyonu ve haliyle ekonomik kötüleşme de sürecek. İtalya’nın ve diğer ülkelerin daha fazla kemer sıkabilecekleri düşünülüyor. Yunanistan’ın bu işi beceremediği ortada değil mi?

Sorunlu ülkelerin bütçelerindeki kötüleşme sürecek. Bu konuları gelecek aylarda tekrar konuşacağız. Kriz tekrar kapıyı çalacak. AB Liderleri daha radikal kararlar almak zorunda kalacaklar. Piyasa, onları buna zorlayacak.

EFSF’nin kaldıraçlı hale getirilmesi ile bankacılık sektöründeki yayılma riskinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Dexia’nın batışının üzerini nasıl kapattıklarını gördünüz. Büyük bir bankanın batışının manşetleri süslemesini istemiyorlar. Bankaları batırmak istemiyorlar. Bankalar batarsa, bu yalancı düzen, yani Ponzi oyunu son bulur. Oyunun sürmesi gerekiyor. Yunan tahvillerindeki yüzde 50’lik tıraş tam bir tıraş. Bankacılık sektörü zararı üstlenmek istemiyor. EFSF aracılığı ile, bugün konuşulan %50’lik tıraşı karşılamaya çalışacaklar.

Avrupa için kriz nedir biliyor musunuz? Bankaların, zararlarını Avrupalı’dan sıka sıka çıkartacak olması.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir