Rusya’dan Çıkış Azaldı,EUR/USD’da Yükseliş Başlar Mı?

Dün açıklanan ABD aylık enflasyon rakamının düşük gelmesi, Fed’den yıl sonuna kadar faiz artırımı bekleyen yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı. Doların değerini tahmin etmekte faydalı olabileceğini düşündüğüm bir göstergeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir paranın faizini artırmak, normal şartlarda o paranın cazibesini artırır. Fed yıl sonuna kadar faiz artırabilir düşüncesi, dolar konusunda olumlu düşünenleri heyecanlandırmıştı. Açıkçası, dünkü enflasyon rakamının düşük gelmesi önemli değildir. Aylık enflasyon rakamı yüksek gelse ne olur ki? Ekonomi perişan durumdayken, Fed’in faiz artırabileceğini düşünmek kadar mantıksız bir düşünce olamaz. Finans sistemi direkten döndü. Sadece 3 ay önce (mart), Citi’nin, Bank of America’nın, Wells Fargo’nun batma olasılıklarının yüksek olması konusu, gündemin ilk maddesiydi. Citi’ye bir değil, 3-4 kurtarma operasyonu yapıldı.

Petrol fiyatı ile EUR/USD paritesi arasında bir ilişki olduğu hep konuşulur. Bu konuyla ilgili son derece basit iki tezim var. Petrol fiyatı hızlı arttığında, enflasyon tehlikesi ortaya çıkıyor. Yatırımcılar son derece mantıklı bir şekilde, enflasyona daha agresif yaklaşan merkez bankasını ödüllendiriyor. Yani o merkez bankasının para birimini yükseltiyor. Avrupa Merkez Bankası’nın, enflasyona karşı tahammülünün hiç olmadığı bilinen bir gerçektir. Örneğin; geçen yaz euro ödüllendirilmişti (Temmuz 2008; petrol fiyatı $147, EUR/USD 1.60).

İkinci tez bugünün şartlarına daha uygundur. Petrol fiyatı artınca, petrol satan ülkelerin gelirleri artıyor. Yabancı sermaye bu ülkelere akıyor. Bu ülkelerin döviz rezervlerinde artış gerçekleşiyor. Petrol fiyatı dolar cinsinden olduğu için, bu ülkeler risklerini azaltmak için portföylerini dengelemeye çalışıyor. EUR/USD ve petrol ilişkisi için yazdığım bu ikinci tez, mart ayından beri iyi işliyor. İncelediğim veri; Rusya’ya sermaye giriş-çıkışını gösteren rakam. Veriye göre; son iki haftada Rusya’dan yoğun bir sermaye çıkışı görülüyor. Petrol gelirine bağımlı Rusya’dan sermaye çıkışı olduğunda, dolar değer kazanıyor (EUR/USD düşüyor). Dikkat ederseniz, petrolde geçen haftadan beri bir gevşeme var. Dün 70 doların altına inmişti. Geçen yazdan beri; Rusya’ya giren yabancı sermaye ile, petrol fiyatı arasındaki ilişki neredeyse bire bir. Finans piyasalarında böylesine bir korelasyon bulmak neredeyse imkansız gibidir. Bu ilişki, EUR/USD için iyi bir gösterge olabilir.

Son 24 saatte Çin ve ABD’den olumlu petrol verileri geldi (stoklar). Bunun yanında sermaye verilerine baktım, Rusya’daki sermaye çıkışının belirgin biçimde düştüğünü gördüm. Sizlerle paylaşmak istediğim sonuç; yukarıdaki bahsettiğim ilişkiye göre; sermaye çıkışının düşmesi, EUR/USD’da yeni bir yukarı hareketin başlangıcı olabilir.

Kısa dönemde USD’nin artabileceğini geçen hafta yazmıştım (Ters Köşe; Dolara Kısa Dönemli Destek Olasılığı). Ancak genel olarak euro için pozitif düşündüğümü de biliyorsunuz. Bu veri temel fikirlerimi destekliyor. Hep birlikte göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir