Şahinler Çoğalırsa Ortalık Karışır

Fed toplantısı ile ilgili görüşlerimi dün yazmıştım. Bugün TSİ 21:15’ten önce risk iştahının yüksek olmayacağını, bundan dolayı USD’ın güçlü kalacağını da belirtmiştim. EUR/USD geçen cuma 1.38’in üzerine çıkamadı. 1.38’in üzerinde bir kapanışın zor olduğunu, bunun EUR/USD’ın aşağı yönlü trendine darbe vuracağını yazmıştım.

Bugünkü Fed toplantısında ‘uzun süre düşük faiz’ ifadesinin kaldırılması çok düşük bir olasılıktır. Takip etmeniz gereken şey; şahin Fed üyesi Hoenig’in tavrını sürdürüp sürdürmeyeceği (son toplantıda düşük faiz ifadesine karşı çıkmıştı), ve başka Fed üyelerinin Hoenig’e katılıp katılmayacağıdır. Böyle bir durumun gerçekleşmesi, borsalar açısından aşırı negatif bir ortam yaratır. Ayrıca; USD ve JPY’nin, EUR, GBP, CHF gibi Avrupa paralarına karşı hızlı yükselişlerini görebiliriz.

ABD-Çin arasındaki döviz savaşı kızıştı. Dün Çin’den sert açıklamalar geldi. ABD’nin, parasının değerini artırması için Çin’e uygulayacağı baskının, önümüzdeki dönemde çok artacağını düşünüyorum. Bizim finans piyasamızı da ilgilendiriyor. Bu konuyu yazmaya devam edeceğim.

Şahinler Çoğalırsa Ortalık Karışır” hakkında 4 yorum

  1. Hocam;FED in açıklaması altını düşürür mü?Yükseltir mi?Altın için $1040 civarı beklentiniz devam ediyor mu?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir