Serap

Öncü göstergeler olan Çin ekonomisi ve Shanghai borsası hakkında, twitter’da ve alfafinans’ta yazdığım yorumların sayısını hatırlamıyorum. Shanghai borsası son 11 günde %20 düştü. 13 gün önce Çin borsası ve risk iştahı konusunda bu sitede uyarılmıştınız (Bağımlı). Peki kısa dönemde büyük bir satış dalgası başlar mı? Satışı hızlandıracak güçlü negatif haberlere ihtiyaç var. Hızlandırıcı haberler olmazsa, borsalar kısa dönemde yatay seyirlerini sürdürebilirler. Finansal piyasalar, 2010’da yeni bir dip noktasının geldiğini ve Fed’in faizleri artıracağını farkedince, satışa geçeceklerdir.

Dönüm noktası 4. çeyrekte olabilir. O zamana kadar: Çin’in yavaşladığı (önceki yıllara göre); ABD işsizlik rakamının iyileşmediği ve tüketimin toparlanamadığı; ve yaşanan büyüme rakamlarının envanter stoklama ve devlet teşviklerinden geldiği ortaya çıkacaktır.

Genel fikir; ekonomiler zayıfken faizlerin artırılamayacağıdır. Kapasite kullanım oranı, güçsüz bir ekonomide düşük olur ve işletmeler fiyat artıramaz, görüşü öne sürülmektedir. Yapısal dengesizlikler global ekonomide bitmemişken, genel fikirler uygulanamayabilir. Darboğazlar öncelikle birkaç alanda ortaya çıkar. Aşırı likidite önce oralara kayar. Fiyatlar artabilir ve enflasyonist beklentileri getirebilir. Merkez Bankaları’nın faizleri artırmak istediklerini düşünmüyorum, fakat mecbur kalabilirler. Yavaş yavaş faizleri artırabilirler. Enflasyon, faiz oranlarından daha hızlı artabilir, bu da ABD’li aşırı borçlu tüketicinin ihtiyacı olduğu durumdur.

Piyasaları salak yerine koyan bu strateji, geçici olarak çalışabilir. Bu stratejinin etkinliği, petrol fiyatından takip edilebilir. Petrol fiyatı, bugünkü seviyesinden daha yukarılara giderse, piyasa Fed’e artık inanmıyor yorumunu yapabiliriz. Bu yaşanırsa, Fed ve diğer Merkez Bankaları istemeseler de faizleri artırmak zorunda kalabilirler. Bu artırımların global ekonomiye zararı büyük olur. Global ekonomide V şeklinde bir toparlanma bekleyenler, ‘serap’ görmektedirler.

2010’da yaşanacak yeni bir dip noktası, rakamsal olarak çok büyük olmayabilir, ancak psikolojik etkisi ciddi olur. Finansal piyasalar, devletlere inandıkları için bugün çoşku içindedirler. İkinci bir dip, devlet gücünün sınırlarını gösterebilir.

İkinci bir dip varlık fiyatlarını bir kez daha aşağıya gönderebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir