Sert satış üzerine değerlendirme

Yunanistan’la ilgili gelişmeler, Finlandiya seçimleri Euro üzerinde baskı oluşturduktan sonra, Standard and Poors’un (S&P) haberi geldi. S&P, ABD’nin görünümünü negatife çeviren ilk reyting kurumu oldu. ABD’nin AAA olan reytinginde ise bir değişiklik yok.

S&P haberi gündeme düştükten sonra, ilk etapta yoğun USD satışları yaşandı. Traderlar; ‘S&P’den gelen haberle USD düşer mi, yoksa riskten kaçışla birlikte USD değerlenir mi?’ soruları arasında kaldılar.

Bu bakış açısına göre değişir. Dolar, 2-4 günlük pozisyonlar için, NZD, GBP, CAD, TL gibi paralar karşısında güçlü kalabilir. Hatta, NZD ve CAD karşısında altın güçlü olduğu halde yükselebilir.

ABD borsalarının durumu da önemli. Küresel risk iştahının belki de en önemli göstergesi olan S&P 500 Endeksi için 1287 seviyesi önemli. 1287’yi görsek bile, risk iştahında temel bir değişiklik olmayabilir. S&P 500 1250’nin altına düşmedikçe, risk iştahında majör bir bozulma görülmeyebilir.

S&P 500, son 7 aydır zirve noktadan %6-7’lik düzeltme hareketlerine giriyor. Bu trend hiç bozulmadı. Düşüşler bu oranları geçmiyor. 1250 seviyesi de bu oranlara(%6-%7) denk geliyor.

EUR/USD 1.4250’nin altında ciddi bir kapanış yaparsa, düşüş sürebilir. Bu durumda 1.40 gündeme gelebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir