Sessiz Haftanın En Önemli Günü

Son 2 gündür Çin’den gelebilecek bir faiz artırımı konusunda sizleri uyarıyorum. Çin yönetimi bu şekilde bir açıklama yaparsa, TSİ 12:00-12:30 gibi olabilir. Biz yine bir adım öne geçelim; böyle bir açıklamanın piyasa üzerindeki etkisi saatler ile ölçülür. Piyasa oyuncuları ilk tepkiden sonra başka gelişmelere odaklanırlar. Dünkü yazımda da belirttiğim gibi (Kaplan Yılı Zor); bence piyasa likidite önlemlerinin sürdürülebilirliği konusunda Çin yönetiminden kuşku duyuyor.

Çin rakamlarına göz atarsak; enflasyon rakamı beklentilerin üzerinde, %2.7; perakende satışlar yıllık bazda %18 arttı; M2 para arzı yıllık bazda %25.5 arttı (hedef %17 idi). Kısaca ekonomi ısınmış durumda. Çin Merkez Bankası faizler konusunda geride kaldı. Dün yazdığım gibi 300 baz puanlık bir faiz artışı yapmadan, ekonomiyi soğutması zor.

Çin faizleri artırırsa (bu sefer rezerv oranı değil, borçlanma faizlerini artırabilir); emtialara satış gelebilir; USD pozitif etkilenebilir (risk iştahı azalır). Bu arada TSİ 15:30’daki ABD perakende satışlar verisi de çok önemli. Önceki rakam %0.5; piyasa beklentisi -%0.2; beklentim -%0.1. Verinin negatif gelme olasılığı yüksek. Çin’den gelebilecek bir faiz artırımı ve negatif ABD verisi yatırımcıları korkutabilir. Tabii bundan JPY de olumlu etkilenebilir.

Ancak USD’ın haftayı güçlü kapatması için; hem Çin’den bir faiz açıklaması gelmesi, hem de perakende satışlar verisinin negatif olması gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir