Şeytanın Avukatı

Geçen sene iktidar partisinin kapatılma davası Anayasa Mahkemesi’nde görüşülüyordu. Kararın, saat 18:00 gibi açıklanması bekleniyordu. Saat 13:00 gibi İMKB ralliye başlayınca, borsada yatırım yapan arkadaşlarıma; ‘haber aldılar, karar pozitif olacak, alıma geçin’ demiştim. Haberi kimden, nasıl aldıklarını bilmiyorum. O gün karar açıklanmadan önce; alım yapan aracı kurumların, bankaların listesi daha sonra medyaya yansımıştı. Yabancı bir bankanın öğlen saatlerinde $120 milyon dolarlık alım yaptığı listede yazıyordu. Bazı aracı kurumlar da 80-90 milyon dolarlık alım yapmışlardı. Hiçbir fon, bu kadar kritik bir karar öncesi, bir şeylere güvenmeden bu miktarda alım yapmaz. Bir arama motorundan, medyada çıkan listeyi bulabilirsiniz.

TL’nin son bir haftada güçlenmesinin arkasında 1-2 sebep olabilir. Hazine’nin daha cazip koşullardan borçlanabilmesi için, IMF ile ilerleme kaydedildiği belirtilmiştir; veya IMF heyeti gerçekten Türkiye’ye davet edilecektir, bazı çevreler tarafından önceden haber alınmıştır. Bu çevreler İMKB’ye, TL’ye girip, zenginleşiyordur. Ben bu olaylara şaşırmamayı öğrendim. 2001’deki devalüasyonunun ilan edilmesinden 1 gün önce, siz ‘ne olacak acaba’ diye düşünürken, insanlar çılgınca USD topluyordu. Dönemin Merkez Bankası Başkanı bile, kişisel banka hesabındaki paraları devalüasyon ilan edilmeden önce USD’a çevirmedi mi?

Hiç kimseyi yargılamıyorum. Bu doğrudur, şu yanlıştır da demiyorum. Sadece ‘şeytanın avukatlığı’nı yapıyorum. Cevaplamanız gereken soru; çok güvenilir bir kaynaktan, IMF anlaşmasının yarın ilan edileceği kulağınıza fısıldansa, bugün yatırımcı olarak ne yapardınız?<

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir