Sıfır Güven

Uzun zamandır, USD ile ilgili bir analiz yapmayı düşünüyordum. Bir ‘rezerv para’ tartışmasıdır, sürüp gidiyor. Sızan haberlere göre; Körfez Ülkeleri, Rusya, Fransa, Çin, Japonya, USD’ın hegemonyasını bitirmek için gizli toplantılar yapıyorlarmış. Gelişmekte olan ülkelerin (hızlı rezerv biriktiren) rezerv ağırlıklarını, daha önceki yazılarımda belirtmiştim. Rezervleri ağırlıklı olarak dolardadır.

Analizimize geçelim. USD’a son dönemde aşırı satış gelmiş olabilir. EUR/USD paritesine baktığımızda, USD’ın 2009’un en düşük seviyelerinde olduğunu görürsünüz. USD’ın uzun dönem görünümü negatif olabilir. USD değer kaybedebilir. Önümüzdeki dönemde, USD’ın merkez bankası rezervlerindeki ağırlığı da azalabilir. Ancak bütün bunlar USD’ın ‘rezerv para’ statüsüne zarar vermez. Bir para biriminin yönünün, rezerv para olması ile alakası yoktur. USD rezerv paradır; çünkü ‘global ticaret’te kullanılan temel para birimidir.

Ayrıca; askeri bakımdan en güçlü ülke, rezerv paraya her zaman sahip olmuştur. Bu güç; İspanyollardan Hollandalılara, onlardan Britanyalılara, onlardan da Amerikalılara geçmiştir. ABD en büyük askeri güçtür. Bunun için USD, rezerv para olma özelliğini sürdürecektir. USD’ın düşüş piyasasında olması veya olmamasının, bu durumla hiçbir ilgisi yoktur.

USD, bir 10 yıl daha mevcut durumunu rakipsiz sürdürebilir. Ondan sonrası zor görünüyor. Çin’in savunma harcamaları, yıllardır çift haneli rakamlarda büyüyor (özellikle denizde ve havada). Bu gidişle müthiş bir askeri güce kavuşacaklar. 10 yıl sonra, renminbi USD’ı zorlayabilir. Bunun yanında Çin, Shanghai şehrini 2020 senesine kadar ‘finans merkezi’ yapmak istiyor. Deyim yerindeyse, dört bir yandan saldırıyorlar.

Peki rezerv para konusunda, USD’ın 10 sene sonrasındaki durumu niçin zor görünüyor? Bir kere, mevcut ekonomi politikası, eski tarz Keynesyen düşünce ile sürdürülüyor. Sorunları çözmede etkisi son derece sınırlı olacaktır. Bununla birlikte, uyguladıkları politikalar dolayısıyla Bernanke ve Fed’e olan güvenim sıfırdır.

USD’ın yakın gelecekteki değeri konusunda (2010-2011), kafamda bazı fikirler var. Önümüzdeki yazılarda sizlerle paylaşacağım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir