Şizofrenik yaklaşım

Atlantik’in iki yakası da alarm veriyor. Son aylarda hep AB’deki sorunlara odaklandık. ABD ekonomisi biraz geri planda kaldı. Kriz, ABD gayrimenkul sektöründe başladı, sonra küresel ekonomiyi etkisi altına aldı. ABD ekonomi yönetimi, emlak sektörü için çok sayıda önlem paketi açıkladı. Bu paketler nisan ayında bitti. Son 2-3 haftada ABD’de açıklanan gayrimenkul verileri, çok kötü gelmeye başladı. Tamamem devlet desteği ile ayakta durmaya çalışan sektör, destek bittiğinden beri kötüleşmeye başladı.

Piyasaları benim gibi aralıksız takip ediyorsanız, Reuters, Bloomberg gibi sistemlerden birisine ihtiyacınız oluyor. Bazı bilgilere, eş zamanlı olarak internetten ulaşamıyorsunuz. Örneğin, dün Dünya’daki yazımda vurguladığım, ülkelerin 10 yıllık getiri farkları; ülkelerin, şirketlerin kredi riskini gösteren CDS (kredi temerrüt takasları) gibi göstergelerin bu dönemde takip edilmesi gerekiyor. AB bölgesindeki kriz göstergeleri, son günlerde tekrar yükselişe geçtiler. Özellikle İspanya ve İtalya’nın indikatörlerindeki kötüleşmeler ön plana çıkıyor. IMF başkanı bu hafta sonu İspanya’ya gidiyor. İspanyol bankalarına, sermaye piyasaları kapandı. Bankalar, bütün borçlanmalarını Avrupa Merkez Bankası’ndan yapıyorlar. İspanya için de bir AB-IMF kurtarma paketinin geleceği yazılıyor. İspanya bunu yalanlıyor. Son birkaç gündür Avrupa medyası, bundan sonra ilk devrilecek domino taşının İtalya olacağını söylüyor. Her kafadan bir ses çıkıyor. Avrupa piyasasında yatırım yapmak, inanın insanı akıl hastanesine gönderebilir. Bugünkü finansal manzara ile; şizofren bir eşe sahip, yazdığı oyunlarda birkaç gerçekliği anlatan büyük oyun yazarı Pirandello’dan başkası başa çıkamazdı. İnanın bu kadar beceriksiz politikacıyı, kifayetsiz ekonomisti başka bir yerde görmedim. Kapılarında yattığımız, girmeye çalıştığımız birlik bu mudur?

Fiyatlara bir göz atarsak; USD/TL’de 1.555 seviyesi önemli alım bölgesi. Bunun altında bir kapanış olup olmayacağına bakacağız. EUR/USD için, önce 1.2250 daha sonra 1.2220 seviyesi alış bölgeleri. Az önce 1.2240’a kadar düştü. Alım geldi, şu an 1.2275.

Altın, hafta boyunca $1230-35 bölgesinde kaldı. Bir tarafa kırılma olacakmış gibi görünüyor. Üst tarafta tarihi zirve olan $1252 var. Alttaki manevra alanı biraz daha fazla. $1180’ne kadar belirgin bir alım bölgesi yok.

GBP için 1.4840, 1.4870, 1.4890 satış bölgelerini yazmıştım. GBP/USD bu sabah 1.4640’a kadar düştü. İngiltere’den gelen kötü verilere, düşen piyasa faizlerine, İngiliz borsasının göreceli olarak vasat performansına rağmen GBP iyi tutunuyor.

Şizofrenik yaklaşım” hakkında 2 yorum

  1. hocam, petrol nereye kadar gidebilir? endeksler petrole bağlı tutunuyor ve diğer gelişmelere gözünü kapamış gibi.bir sürü kötü haber geliyor ama ortalık süt liman… yakında bir patırtı kopacak ama ne zaman:)

  2. EUR/USD düşüş trendine geri dönerse(EUR’nun yükselişinin düzeltme olduğunu düşünüyorum,)petrol tekrar düşebilir.
    Piyasa kötü haberlere bakmıyor gibi,ancak önümüzde Çin ekonomisi,ABD gayrimenkul sektörü,AB bankacılık sektörü gibi çok önemli belirsizlikler var.Bunlar eninde sonunda baskı yaratacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir