Son Çeyrek Büyüme Rakamının Pozitif Olması Çok Zordur

2009’un son çeyreğinde pozitif büyümeye geçiş beklentisi, iyiden iyiye piyasalara yerleşmiş durumda. En başta ABD’nin yükselişe geçeceği düşünülüyor. Diğer ülkeler de ABD’yi takip edecekler. Farklı düşünüyorum.

ABD’nin teşvik paketi ve vergi indirimleri, büyümeye bir katkı sağlayacaktır. Ancak bu katkı geçici olacaktır. Basit bir şekilde anlatayım. Açıklanan teşvik paketi; nisan, mayıs ve haziran aylarında ekonomiye $60 milyar katkı sağlayacak. $60 milyar, ABD ekonomisinin bir çeyrekteki üretiminin %1.5’dir. İkinci çeyrek büyüme rakamları açıklandığı zaman, ekonomi yönetimi %1.5’luk katkıyı, yıllık bazda % 6 olarak hesaplayacak (normal olarak). Yani, 2. çeyrek için büyümeye katkı %1,5, ama bu rakam yıllık bazda, %1.5*4= % 6 olarak açıklanacak (hesaplarımda hata payı vardır).

ABD ekonomisi son iki çeyrekte (2008 4. çeyrek, 2009 1. çeyrek), % 6 civarı daraldı. Teşvik paketine göre hesapladığım %6 civarı artış, bu %6’lık daralmaları dengeliyor. Hatta, 2009 2. çeyrekte büyüme biraz pozitif bile çıkabilir. Gelelim asıl önemli noktaya, bu teşvik paketi bir kereliğine mahsus bir olaydır. Sürekliliği yoktur. Bir ülke sürekli 800 milyar dolarlık teşvik paketi açıklayamaz. ABD’nin başka bir teşvik paketini senatodan geçirme şansı zayıftır. Birincisini bile zor geçirmişlerdi.

Tüketiciye, harcasın diye vergi iadesi verdiniz. Tüketici harcadı, bitti. Ya sonrası? Ayrıca bankacılık sektöründeki sorunlar dağ gibi duruyor. Gayrimenkul fiyatlarındaki düşüş tam gaz sürüyor (Case-Shiller endeksi; -19.5%).

ABD; talebi artırmak, finans sektörünü düzenlemek ve gayrimenul fiyatlarındaki aşağı yönlü sarmalı kırmak için ek önlemler almazsa, pozitif olması beklenen dördüncü çeyrek büyüme rakamları tekrar negatife dönebilir. Diğer ülkeler de, ABD’nin toparlanmasını daha çok beklerler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir