Sürpriz Avrupa’dan gelebilir” hakkında 2 yorum

 1. 1- Twitter deki yorumlarınızda, önceki tarihlerde: “ABD 10 yıllık faiz %3.60 ın altına inerse Dolar yükselir ve Borsa düşer” demiştiniz. Bugün ise: “ABD faizleri cokuste.ABD 10 yillik faiz %2.78’e dustu.Tabii faizlerdeki dususler USD’in aleyhine” diyorsunuz. Buna bir açıklama getirirmisiniz.
  2- ABD para basmaya başlayabileceğini (tahvil alımını) dillendirdiğine göre Altın`da yükseliş yakınmıdır?
  Saygılar.

 2. 1)Yorumların yazıldığı dönem nisan sonu-mayıs başı. 10 yıllık faiz %3.60’ın altına düştükten sonra EUR/USD paritesi 1.18’li seviyeleri görmüş,önemli borsa endekslerinde gerileme olmuş.Bayağı yanlış bir tahmin olmuş.

  Twitter yorumları=gün içi yorumlar.Oluşan piyasa şartlarına göre yapılan GÜNLÜK yorumlar.

  10 yıllık faiz ve USD/JPY arasındaki ilişkiyi 2 hafta önce yazmıştım.(10 yıllık faiz düşüyor,USD değer kaybediyor).
  Eğer siz göstergeler arasında %100 ilişki olacağını düşünürseniz, hata yaparsınız.
  Örneğin altın ile USD arasında güçlü bir negatif ilişki vardır.Ama 50 yıllık ilişkiye rağmen, 3-4 ay boyunca altın ve Dolar beraber inip beraber çıktılar.Diğer bir ifadeyle;piyasa şartları değişti.

  Örneğin bir sene önce yazdığım gün içi yorumunu alıp;’Siz dolar düştükçe, altın yükselir demiştiniz, ama bakın ikisi beraber inip-çıkıyor’ derseniz yanlış olur.Bir kez daha: ‘Piyasa şartları sürekli değişir’.Mütemadiyen %100 ilişki olsaydı,Türkiye’deki milyarder sayısı 50 katına çıkardı.

  Daha iyi anlamanız açısından; faizlerin yükselmesi,genel olarak bir para birimini güçlendirir.ANCAK bir merkez bankası bütün yıl boyunca faizleri artırmıştır,ama para birimi yüzde 30 değer yitirmiştir(çok örnek verebilirim).Yani sadece faiz faktörü diye bir şey olamaz. ABD 10 yıllık faizler düşmeye devam edebilir,bir bakarsınız panik başlar,herkes USD’a kaçar.İlişkiler bozulur.Sonra kalkıp diyebilirsiniz ki,’Atılım Hocam,bakın faizler düşüyor, ama Dolar da yükseliyor, 3-4 ay önceki twitter yorumunuzda tersini söylemiştiniz’. Twitter yorumlarımı çok kısa dönem(günlük) olarak değerlendirmek daha doğru olur.Yazdığım makalelerde, orta-uzun dönem beklentilerim varsa belirtirim.

  2)Altın konusunda hiçbir görüşüm yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir