Sürpriz Gelişmeler Yaşanabilir

Hindistan’ın Çin’le birlikte global ekonominin motoru olduğu düşünülürse, Hindistan Merkez Bankası’nın (HMB) cuma günü yaptığı faiz artırımı önemlidir (2008’den beri ilk faiz artırımı). Cuma HMB’nin toplantı günü değildi. Bu faiz artırımını, gelecek ayki olağan toplantıda başka bir faiz artırımının izleyeceğini düşünüyorum. Bence HMB cuma günü piyasalara sinyal verdi. HMB’nin faiz oranı %3.5, yıllık enflasyon %9.9. Faiz artırımlarının devamı gelecektir. Hindistan’ın faiz artırımının etkisini  en fazla petrol fiyatında görebiliriz. Zaten dün gece Asya piyasaları açıldığından beri petrol zayıf gözüküyor. Bu ayın sonuna kadar Çin’den de bir faiz artırımı gelebilir (borçlanma faizleri). Hindistan ve Çin artırımları, emtia fiyatları üzerinde baskı oluşturabilir. Hindistan’ın petrol talebi çok yüksek, Çin ise dünyanın en büyük emtia ithalatçısı.

Perşembe günü Bernanke’nin konuşması var. Konuşmadan önce, Fed reeskont faizlerini artırabilir. Bernanke konuşmasında bu artırımının gerekçelerini anlatabilir. Geçen ayki reeskont artırımından sonra piyasalar, ‘Fed çıkış stratejisine başladı’ şeklinde düşünerek korkmuştu.

Ayrıca çarşamba günü Kansas Fed Başkanı Hoenig’in konuşması da var. Hoenig’in düşük faize karşı olduğu biliniyor. Açıklamalarını takip etmek gerekiyor. Bu hafta Fed’den ve Çin’den gelebilecek faiz artırımları, açıklamalar, risk iştahını törpüleyebilir.

Perşembe ve cuma günleri yapılacak AB zirvesi de çok önemli. Angela Merkel hafta sonu ‘Yunanistan’ın yardıma ihtiyacı yok’ açıklamasını yaptı. Yine hafta sonu Fransa’da yapılan bölgesel seçimlerde Sarkozy’nin partisi ağır bir yenilgi aldı. Sarkozy’nin Yunanistan’a yardımı desteklediği biliniyor. Sarkozy popülist bir adamdır. Seçim sonuçlarından sonra ağız değiştirebilir. EUR/USD için 1.3430-1.3440 bölgesini göreceğimizi düşünüyorum. Bu bölgenin altında kapanış yaparsak, 1.32 bölgesini görebiliriz.

Hareketli bir hafta bizi bekliyor. Sürprizler gelebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir