Tarih Japonların karşısında

Japonya Merkez Bankası, Yen satarak döviz piyasasına 6 sene sonra müdahale etti. Amaç; her şeyi tersine çevirmek değil, JPY’yi stabil hale getirmek. Kan, iktidar partisindeki başkanlık seçimini dün kazanmıştı. Kan kazanınca, JPY işlemleri yapan piyasa profesyonelleri arasında, ‘Kan kazandıysa, müdahale etmez’ görüşü iyice yerleşti. Kan bu açıdan piyasaya bir ders vermek istemiş olabilir. Tabii olayın magazin kısmı bizi pek ilgilendirmiyor. Biz realiteye dönelim. Geçmiş incelenirse; müdahalelerin Japon yetkililerin işine pek yaramadığı görülür. Tek başına merkez bankası müdahalesi, JPY üzerindeki spekülasyonları hiçbir zaman bitirememiş.

Japonların son müdahale dönemi 2 sene sürmüştü. Fed’in faiz artırım sinyali vermesinden sonra (sıkı para politikasına geçiş), müdahalelere son verdiler (Haziran 2004). Bugünkü piyasa ortamı çok farklı. Çünkü Fed’in tahvil alımlarına yeniden başlaması gündemde (gevşek para politikası). Amerikan yatırım bankası Morgan Stanley, Fed’in tahvil alımlarına gelecek hafta başlamasını bekliyor (21 Eylül). Konu o kadar sıcak. Fed gelecek hafta para basmaya tekrar başlarsa, Japonlar akıntıya karşı kürek çekmiş olurlar.

Önümüzdeki günlerde ‘sözlü’ ve ‘reel’ yeni müdahaleler görebiliriz. Ancak JPY üzerindeki spekülasyonu tamamen bitirmek için, Japonya Merkez Bankası aylarca müdahale etmek zorunda kalabilir.

Tarih Japonların karşısında” hakkında 5 yorum

 1. Murat Bey

  Dikkat ettiyseniz USD/TL 1.49 ‘un altına ısrarla gitmedi. Normal trend devam etseydi USD/TL 1.45 lere inmişti. Benim kanım ihraçatcıların hükümete verdiği ültümatom. Bunun altına inerse havlu atacaklar.

  Temmuz ayı cari açığı geçen seneye göre %600 artış göstermiş. Türkiye ithalat cenneti oldu.

  Sizin fikriniz nedir?

  S ADIGUZEL

 2. sn murat bey cari açık yıl sonuna39-40 milyar usd bulur. sıcak para hala gelmeye devam ederse; USD nasıl bir seyir izler 2011 de seçim de yapılacak. lütfen çok özenli bir yorum bekliyorum.saygılar ata budak

 3. Yabancı yatırımcılar genel olarak Türkiye’nin durumundan memnun.Cari açığın finansmanın sorun olacağını düşünmüyorum.Tabii bunu ‘Cari açık problem değil’ şeklinde düşünmeyin. Cari açığın finansman kalitesi önemli.Şu an ağırlıklı olarak portföy yatırımları ile finanse ediliyor(tahvil,hisse senedi alımları), ama ediliyor. Kaldı ki krizin en kötü döneminde bile cari açık bir şekilde finanse edildi.
  Referandum sonucu yabancıların istediği türden.Seçim için pek bir kaygıları yok. Dışarıdan para gelmeye devam edecek.USD/TL kuru için son 1 yıldaki aralık devam eder.ABD,AB,Çin’den risk iştahını düşürecek haberler gelebilir.Sert satışlar yaşanabilir.Dışarıda çok belirsizlik var.USD/TL için üst sınır 1.600.Ben TL pozitifim.Yükselişlerden korunmak için paranızın 1/10’unu teminat ile USD/TL kontratı satın alabilirsiniz.Koyun paranızı TL mevduatına,alın USD/TL kontratını,geceleri daha rahat uyursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir