Tatil sonrası değerlendirme

Tatil sonrası insan adapte olmakta zorlanıyor. Perşembe akşamından beri hiçbir veriyi takip etmedim. Yıllardan beri ilk kez piyasaları takip etmeden bir gün geçirdim. ABD istihdam verisinin açıklandığı gün tatil yapılır mı? Piyasalara dönersek, gördüğüm kadarıyla fiyatlarda büyük değişiklikler yaşanmış.

ABD borsalarındaki düşüşler geçen hafta da devam etti. S&P 500 Endeksi’ndeki düşüş yüzde 4. Az önce Baltic Dry Index’in (Baltık Endeksi) grafiğine bakıyordum, son 25 gündeki düşüş yüzde 46’ya ulaşmış. Shanghai Endeksi de yılın başından beri yüzde 40 düştü.

ABD istihdam raporu, gayrimenkul ve imalat sanayi verileri büyük hayal kırıklığı yarattı. Detaylara inmiyorum. Özellikle emlak sektöründeki kötüleşmeye uzun zamandır dikkat çekiyorum. Daimi okuyucular, ABD gayrimenkul sektörü ile ilgili yazdığım yazıları hatırlayacaklardır. Kötü verilerin önümüzdeki aylarda da devam etmesini bekliyorum. Bu sektörden açıklanan veriler önemli, çünkü küresel kriz buradan başlamıştı.

Altın ve EUR/USD’daki hareketler dikkat çekici. Altının ve USD’ın birlikte düşmesi (EUR/USD’ın yükselmesi), altının tepki hareketlerinin Dolar değil, Euro’dan kaynaklandığının bir göstergesidir. Son 3 ayda altın ve USD omuz omuza yükseldiler. Bunun nedeni altının Euro cinsinden rekorlar kırmasıydı. Geçen haftanın son 2 gününde altın ve USD, son 3 ayda açılan bazı pozisyonların kapatılmasından dolayı düştü. Hem İspanya’nın tahvil ihracının başarılı geçmesi, hem de AB bankacılık sisteminin likidite probleminin kötü olmadığının düşünülmesi, Euro’yu yükseltti. Tabii altının Euro cinsinden fiyatı da düştü. Altının Euro cinsinden fiyatı bu sabah 961’e kadar geriledi. 976 Euro bölgesi önemliydi. 933-935 Euro bölgesine kadar düşüş görülebilir. Bu bölgeden hareketle; altının Dolar karşılığı $1170 bölgesine geliyor. Burası önemli alım bölgesi.

EUR/USD için genel negatif görüşlerimi koruyorum. Euro’nun tepki hareketleri sert olabiliyor. EUR/USD’da 1.2660 satış bölgesi önemli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir