Tedirginlik

AB-IMF paketinde piyasayı tedirgin eden iki durum var. İlki; Yunanistan’ın yardımı almasının en az 2 hafta alacak olması (Almanya’ya düşen 8.3 milyar Euro’nun gelmesi biraz daha geç olabilir). İkincisi; IMF’nin Yunanistan’dan ek önlemler talep etme olasılığı. Size IMF’nin yapısını, bir ülke ile hangi şartlar altında anlaşma yaptığını anlatacak değilim. Bütün hayatımız IMF anlaşmaları ile geçtiği için, hepiniz iyi biliyorsunuz. IMF’nin misyonu gereği Yunanistan’dan ekstra tedbirler istemesi normal karşılanabilir. IMF Yunanistan için şartlarını yumuşatır mı, göreceğiz.

EUR/USD’da 1.3390-1.34 bölgesini cuma günü yazmıştım. Bu sabah parite 1.3397’ye kadar yükseldi. Bu bölgeden ikinci kez satış geldi (ilki cuma günüydü). EUR/USD şu an 1.3325. Fed çarşamba günü ABD ekonomisinin görünümü için olumlu cümleler ederse; IMF Yunanistan’a vereceği miktarı artırmazsa, EUR/USD’ın çok yukarılara gidebileceğini düşünmüyorum. Günlük seviyeleri ve beklentilerimi www.twitter.com/atilimmurat adresinden takip edebilirsiniz.

EUR/TL kuru 1.968’e kadar geriledi. TL, Euro’ya karşı güçlü görünüyor. 1.950’ye kadar ciddi bir alım bölgesi görmüyorum. Tabii EUR/TL tamamen kendi başına hareket etmiyor, EUR/USD’ın hareketlerini de takip etmek lazım.

Bugün Bundesbank Başkanı Weber’in ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Trichet’nin konuşmaları önemli.

Tedirginlik” hakkında 5 yorum

  1. Atılım Bey merhaba,
    EuroUsd’de bir yön bulma problemimiz var sanırım(?) Aşağı ve yukarı salınımlar için öngörünüz var mı?
    Teşekkürler.

  2. EUR/USD’da bir yön sorunu olduğunu düşünmüyorum.Cuma gününden beri 1.3390-1.34 satış bölgesini vurguluyorum.3 kez denedi, her seferinde satış geldi.
    1.3160-80 bölgesi ilk alım bölgesi.Alım gelebilir,ancak yine de riskli görüyorum. Özellikle bugün Fed açıklaması var.Uzun süre düşük faiz ifadesini bültenden çıkartırlarsa,daha aşağıları görebiliriz.

  3. Atılım Hocam öncelikle merhaba,sizi hem Trt’den hemde sitenizden sürekli takip ediyorum ve yorumlarınızdaki isabeti ve akılcılığı çok takdir ediyorum. Size Japon Yen’i hakkında beklentilerinizi sormak istiyorum.Özelliklede Jpy/Tl kısa ve orta vadede tekrar 1,70 li seviyeleri görebilirmi,yoksa 1,50 nin altına sarkma eğilimini dahamı kuvvetli görüyorsunuz? Ekim 2008 krizinde (Cary Trade parası olarak)en değerlenen para birimi olan YEN,eğer bir dip olursa bu sefer kriz ortamında en getirili para birimi tahtını USD’ye mi kaptırır?Saygılarımla

  4. JPY biraz daha değer yitirebilir.3. çeyrekte JPY’nin yükseleceğini düşünüyorum.Şu an 94 seviyesinde olan ve daha yukarılara çıkabilecek olan(95.20 bölgesi) USD/JPY’yi, 3.çeyrekte 90’nın altında(88 civarında) görüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir