Ters Köşe; Dolara Kısa Dönemli Destek Olasılığı

Döviz ve hisse senedi piyasalarına yatırım yapanların en önemli gündem maddesi, ABD dolarının durumu olmalıdır. Dolar, çok kısa dönemde bazı faktörlerden destek alabilir.

Fed’in alım yönündeki müdahaleleri, piyasalar için en belirleyici unsurdur. Fed, 300 milyar dolarlık Hazine kağıdını piyasadan alacağını mart ayında açıklamıştı. O açıklamadan beri, USD önemli para birimlerine karşı %12 değer kaybetti. Bu konuda gösterge olarak, doların, önemli altı para birimine karşı değerini gösteren USD endeksini kullanıyorum.

Fed’in müdahaleleri, uzun dönem piyasa faizlerini düşürmeye yöneliktir. Fed, kısa dönem faizleri kontrol altında tutabilir, ancak uzun dönem faizleri etkileyemez. Fed, açıkladığı 300 milyar dolarlık alım planının 157 milyar dolarlık bölümünü gerçekleştirdi. 157 milyar dolarlık alıma rağmen, piyasa faizleri yükselmeye devam ediyor. Gösterge niteliğinde olan 10 yıllık faizler, %4’e dayandı. Fed’in bu yükselişe tahammülü yok. Alım miktarını artırma olasılığı, dolar için büyük risk teşkil ediyor.

Euro için kısa dönemde oluşabilecek en büyük tehlike; Letonya’nın parasını devalüe etmesi, ve diğer Baltik ülkelerinin aynı yolu izlemeleri üzerine kurulan senaryolardır. Borsalarda yeni bir çöküş gerçekleşmedikçe; Letonya’nın parasını devalüe etmesi gibi sistemik bir risk yaşanmadıkça (Avrupa için), doların zayıf hali devam edecekmiş gibi görünüyor. Diğer bir deyişle, dolarda çok sert yükselişlerin beklenmemesi gerekir.

Dolara çok kısa dönemde destek sağlayabilecek bazı gelişmeler de yaşanabilir. Bu hafta sonu yapılacak, finans bakanlarının katılacağı G-7 toplantısında dolara ‘sözlü destek’ gelebilir. Fransa, Kanada gibi ülkeler, paralarının değer kazanmasından son derece rahatsızlar. Seslerini yükseltmeye başladılar. Bunun dışında, ABD şirketleri 2. çeyrek raporlarını yakında açıklamaya başlayacaklar. Yatırımcılar temkinli davranıp, hisse senetlerinden uzak durmak isteyebilirler. Hisse senetleri ile dolar arasında negatif korelasyon arttığı için, hisse senetleri düşerse dolar yükselebilir. Son olarak, haftalık Hazine ihaleleri şimdilik fena gitmiyor. Doların stabilize olmasını sağlayabilir.

Çok sayıda yatırımcı euro’nun değer kazanmasını bekliyor. Ama spekülatörler, yatırımcıları ters köşeye yatırmayı severler. Uyarmak istedim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir