Trichet blöf mü yapıyor?

Faiz artırımı konusunda Trichet’nin blöf yaptığını düşünmüyorum. Dün Portekiz’in yardım için başvurmasından sonra, kafası biraz karışık olabilir. Ancak yine de basın toplantısında; ‘Portekiz kurtarılıyor, biz de yolumuza devam ediyoruz’ diyecektir.

Merkez bankacılar blöf yapabilir. Yalnız bugün AMB’nin faizleri değiştirmemesi blöf olmaz, açık biçimde piyasayı yanıltmaya girer. Faizin değiştirilmemesi, onları kararsız ve güvenilmez durumuna sokar. AMB’nin, 1999-2000 dönemindeki düşük kredibilite dönemine dönmek istediğini zannetmiyorum.

Eğer AMB, bugün faizleri artırıp, ‘işimiz bu kadar’ mesajı verirse, EUR/USD’da 1 haftalık hedef olarak 1.40 düşünülebilir.

AMB, faizleri artırıp, devam sinyali verirse ilk hedef 1.4550 olabilir. Orta dönemde(haziran) 1.50 gündeme gelebilir. Tabii AMB’nin agresifliğinin de devam etmesi gerekiyor.

AMB faizlerde değişikliğe gitmezse, 1-haftalık süre zarfında 1.38 gündeme gelebilir.

Faizler 50 baz puan artırılırsa, 1-haftalık süre zarfında 1.4750 gerçekleşebilir.

AMB’nin kullanacağı ifadeler önemli. Bu sabah twitter yorumlarımda da yazdım. Yakından izliyoruz(monitor closely), büyük dikkatle izliyoruz(strong vigilance), çok yakından izliyoruz(very closely), gibi ifadelere dikkat.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir