USD’nin Zayıflığı Aşırıdır

USD son 2 haftada çok değer kaybetti. USD’nin zayıf halinin aşırı olduğunu düşünüyorum.

Avrupa, İngiltere, Kanada ve diğer ülkelerden tatmin edici ekonomik veriler gelmezken, USD’nin diğer para birimlerine karşı değer kaybı fazladır. En azından şimdilik böyle olduğu kanısındayım.

Öncelikle belirtmeliyim ki, bu ülkelerin merkez bankalarından sert açıklamalar gelmeye başladı. Resesyon devam ederken, hiçbir ülke kendi parasının değerlenmesini istemez. Her nedense bir tek bizim merkez bankasından ses çıkmıyor. Bunun dışında, yukarıdaki ülkelerin para birimleri, son iki haftadır belli seviyeleri kıramadı. Örneğin, EUR defalarca denemesine rağmen 1.43 seviyesini aşamadı. Bu hareketler, bana biraz haziran ayının ilk haftasını hatırlatıyor. O günlerde de EUR, GBP belli seviyeleri aşamamış, sonra değer kaybetmişlerdi.

EUR/USD’da önümüzdeki iki haftada biraz daha aşağıları bekliyorum. Ancak düşüş beklentimin de bir sınırı var. EUR/USD’da yaşanabilecek düşüşten sonra, yıl sonu için EUR/USD beklentim yüksek. Uzun vadeli düşünenler EUR almalı mı, sorusuna cevabım: yeterli marjine sahipseniz, kademeli EUR alımı yapabilirsiniz. Yani biraz bu rakamlardan alırsınız, sonra daha aşağılardan alırsınız, ortalamanızı düşürürsünüz. Ancak belirttiğim gibi, marjin çağrısı yeme konusunda manevra alanınız varsa bunu düşünmelisiniz.

Tabii 6 ay sonrasını kim düşünüyor ki? Muhtemelen siz de önümüzdeki bir kaç günü veya haftayı düşünüyorsunuz. Öyleyse, kısa EUR pozisyonu almak aklımdaki hakim düşüncedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir