USD/TL, 1.800

USD/TL 1.800’ü gördü. Akıllara, ‘TCMB ne zaman müdahale edecek’, sorusu geliyor. Peki TCMB’nin ‘olası’ müdahalesi, ters tepki yaratabilir mi?

Normalde, müdahale kuru düşürür. Ancak yaşadığımız dönem, finansal piyasalar açısından olağanüstü zamanlardır. Şimdi düşünün, USD/TL 1.850’ye geldi, MB müdahale etti. Aynı gün, GM(General Motors) iflas başvurusu yaptığını açıklasa ne olur? Sistemik riskin artmasından dolayı, kur yukarı çıkar.

Ayrıca, müdahale aynı gün etkili olsa da, daha sonraki günlerde ‘MB’sı panik oldu’ şeklinde yorumlanabilir. Satışlar gelebilir.

Hafta sonu bana en çok sorulan soru, TL’nin düşüşüne bağlı olarak, MB’nın faizleri artırma olasılığıyla ilgiliydi. Zor görüyorum. Agresif şekilde faizleri indirdikten sonra, ve enflasyon hala düşüş trendinde iken böyle bir politika izlemesi, kredibilitesini sıfıra indirir. MB’nın faizleri indirmesi ile TL’nin değer yitirmesi arasındaki ilişki minimumdur. Tabi bu yorumu, yaşadığımız günler için yapıyorum.

MB’nın müdahale edeceği seviyeyi bilmiyorum. Ama bir noktada baskılara dayanamayıp, müdahale edecektir. Müdahale bir süre için başarılı olabilir, fakat krizin gidişatına bakılınca, ters hareket olasılığı da vardır. Örneğin, Rus merkez bankası aylardan beri müdahale ediyor. Kur üzerinde pek başarı sağlayamadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir