Uygulansın Da Görelim

Obama’nın bankacılık sektörü ile ilgili dün açıkladığı paket deprem yarattı. Pakete göre; banka sahibi şirketler bundan sonra riskli yatırımlara giremeyecekler. Serbest fonlar (hedge funds), girişim sermayesi şirketleri (private equity) kuramayacaklar; bunlara yatırım yapamayacaklar. Açıklamadan sonra en büyük darbeyi Goldman Sachs (GS) ve Morgan Stanley’nin (MS) hisseleri yedi. Lehman Brothers, Bear Stearns battıktan, Merrill Lynch güç kaybettikten sonra, yatırım bankacılığı piyasası GS ve MS’e kalmıştı. Finans krizinin en kötü döneminde GS ve MS likidite sıkıntısına girince, Fed’in desteği ile ‘banka sahibi şirket’ statüsüne geçirildiler. Bu statüyü kazanan kurumlar, zor duruma düşünce Fed’in ‘reeskont penceresi’nden finansman sağlayabiliyor. GS ve MS bu statüye geçtikleri için, dün açıklanan pakete dahil olmuş oldular. Bugün finans piyasalarının en büyük oyuncusu Goldman Sachs’tır. Morgan Stanley onu takip ediyor. Önlem paketi ile, bu büyük oyuncuların spekülasyonlarına sınırlama getiriliyor. Karları büyük darbe yiyecektir.

Bu paket önce meclise gidecek. Orada çatlak sesler yükselebilir. Ayrıca, Wall Street bankalarının ABD’de güçlü lobisi vardır (özellikle Goldman Sachs’ın).

Finans sistemininin regülasyonu konusunda çok paket gördük. Hepsi sekteye uğradı. Dünkü paketin içeriği olumlu, ancak ben temkinliyim. Bu paket uygulanırsa, Goldman Sachs ve Morgan Stanley 4-5 ayrı şirket haline dönüşebilir. Bunları görmeden kafamdaki soru işaretleri geçmez.

Uygulansın Da Görelim” hakkında 2 yorum

  1. Merhaba Hocam, sorum pek bu konuyla alakalı değil ama yine de sorayım dedim. Bu hafta açıklanacak olan ABD konut satışlarında artış mı yoksa azalış mı bekliyorsunuz? Aynı şekilde ocak ayı güven endeksi hakkındaki beklentiniz nedir? Bu konut satışındaki artış veya azalış doları nasıl etkiler?

  2. Sayin Atilim Murat,

    Obama’nin Wall Street’e actigi savasin yani sira Ingiltere Tax Otoritelerinin bankacilarin bonuslarin 90% vergi getirme veyahutta maasi 500,000 poundtan fazla olanlara 95% vergu yuku geitrmek gibi planlarinin oldugu gerek yazili basin gerekse bankacilarin sohbetlerinden cikardigimiz konular.

    Bu konu hakkindaki goruserinizi paylasirsaniz sevinirim….

    Saygilar,

    A.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir