Uzun Dönem EUR/USD Ortalaması 1.18’in Altında

Son 2-3 gündür risk iştahında belirgin bir artış olsa da, EUR/USD’da sert yükselişler yaşanmıyor.

Bilançolar iyi gelmeye devam ediyor. Goldman Sachs (GS) ve JP Morgan’ın (JPM) bilançolarına söyleyecek bir şeyim yok. Müthiş karlar açıkladılar. 1,5 sene önce, ABD’de 5 tane büyük yatırım bankası vardı. 3’ü gitti, 2’si kaldı. Kalanlar GS ve JPM. Dünyanın finans merkezini artık bu iki banka yönetiyor. Özellikle trading, yani hemen her piyasada alım-satım anlamında söylüyorum. Bu iki bankanın arkasında finansör olarak Fed de bulununca, böyle karlar normal karşılanabilir.

Bu bankaların Türkiye’deki alımları da arttı. Mayıs ve haziran  aylarında Türkiye’ye giren paranın büyük bir kısmı 3 bankaya ait. Bunlardan ikisi GS ve JPM. Demek istediğim, diğerleri ortadan kalkınca, meydan bu iki bankaya kaldı. Çok agresif oynuyorlar. Goldman Sachs’ın günlük aldığı alım-satım pozisyonları sonucunda kaybedebileceği para, $242 milyon. Bunu VAR (Value at Risk) adlı bir modelle ölçüyorlar. Nasıl riskler aldıklarını, piyasalara nasıl saldırdıklarını görüyorsunuz.

EUR/USD’da ise bilançolara rağmen sert yükselişler yaşanmıyor. Hafta başından beri hava inanılmaz derecede olumlu olsa da, EUR/USD’da hızlı artışlar yaşanmadı. Bugünkü bilançolar da iyi gelebilir (BoFA, Citi), EUR/USD biraz daha yukarı gidebilir, ancak ben EUR negatif görüşlerimi koruyorum. Avrupa bono piyasasından net çıkışlar sürüyor. Mayıstan beri Avrupa borsalarından net çıkışlar vardı, bu hafta çıkışlar hafif azaldı. Euro’nun bu haftaki göreceli yükselişi buna bağlanabilir.

Uzun dönemli EUR/USD ortalaması 1.18’in biraz altında. Parite buralara düşecek diye bir iddiam yok. O rakamlar, Deutshe Bank’in (DB) yıl sonu tahminidir (1.20). EUR/USD’da, DB’ye göre daha mütevazi bir düşüş bekliyorum.

Global sermaye giriş-çıkışları önemlidir. Karman-çorman grafikleri insanlara göstererek tahmin yapmaktan daha doğru sonuçlar verir. Sermaye giriş-çıkışlarında son durum böyle. Bu konuda yazmaya devam edeceğim.

Uzun Dönem EUR/USD Ortalaması 1.18’in Altında” hakkında 3 yorum

 1. sn murat,

  uzun dönem derken 2011-2012 yıllarını kastediyorsunuz herhalde…

  size bi sorum olacak,abd’de enflasyon beklenirken,gold’ta boğa piyasası devam edecek beklentinize rağmen ne olacak da euro/usd 1,18 ‘lere gelebilecek…gold ile euro/usd ve petrol arasındaki korelasyonun bozulacağınımı düşünüyorsunuz?eğer böyleyse buna sebeb ne olabilecek?

 2. Ben EUR/USD 1.18’e gelir demiyorum.Sadece rakamı belirttim.Örneğin Deutsche Bank,yıl sonunda pariteyi 1.20 olarak bekliyor.ABD’nin ilk toparlanacak ülke olacağını düşünüyor.Kısa dönemde (3 ay), EUR/USD’da düşüş bekliyorum.Nedenlerimi iki hafta önce yazmıştım (http://www.alfafinans.com/blog/?p=1598). Aynı dönem için, altın fiyatında da,petrol fiyatında da gerileme bekliyorum.Yıl sonu için euro’nun tekrar güçlenmesini bekliyorum (ABD 10 yıllık faizlerde artış, enflasyon beklentilerinde artış olabilir). Enflasyon orta dönemin sorunudur, kısa dönemin tehlikesi deflasyondur.

 3. parite 1.40 ıken 0nsun 925
  parite 1.60 ıken onsun 940
  parite 1.25 ıken onsun 980
  parite 1.47 ıken onsun 820 oldugu donemler son 1 yıl ıcınde farklı tarıhlerde gerceklestı.2 si iyi arkadaslar ama aynı zamanda aynı yonde hareketlerı olmayabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir