VIX Yanıltıcı Olabilir

Bir sene öncesine kadar Türkiye’de çok kişi tarafından bilinmiyordu. Son aylarda popülaritesi hızla arttı. Yatırımcılar bu göstergeyi artık düzenli olarak kontrol ediyor.

VIX piyasalardaki korkunun derecesini ölçer. S&P 500 endeksinin üzerine olan opsiyonların volatilitesinden hesaplanır. Piyasanın 30 günlük beklenen volatilitesini gösterir. Piyasalarda stres arttıkça, bu endeksin değeri de yükselir. Gelecekle ilgili bir gösterge olduğu için önemlidir. Dow ve Nasdaq borsalarının da ayrıca kendi volatilite endeksleri vardır( Dow-VXD; Nasdaq-VXN). Piyasa profesyonellerinin dikkatle takip ettikleri endeks VIX’tir.

Bu girişten sonra VIX ile ilgili olarak bir gözlemimi aktarmak istiyorum. İki gündür, VIX endeksinin son 9 aydan beri ilk kez 30 seviyesinin altına inmesi konuşuluyor (Lehman Brothers’ın batışından beri). VIX endeksi ve borsalar arasındaki ters ilişki biliniyor. VIX yükseliyorsa borsalar düşüyor; VIX düşüyorsa borsalar artıyor. VIX endeksinin bu kadar düşmesi, analistler tarafından olumlu algılanıyor.

Mart ayının başlarında, borsalar 12 yıllık dip seviyelerini gördüğü günlerde VIX, 52 seviyelerindeydi. Ekim 2008’de ise (panik günlerinde); 90-95 seviyelerindeydi. O zaman borsalar son beş yılın en düşük rakamlarındaydı. Bence gözden kaçırılan olay; 2 ay önce borsalar 12 yılın dip noktasında olmasına rağmen, piyasalardaki korku ve volatilite Ekim-Kasım 2008 dönemine göre daha düşüktü. Anlatmaya çalıştığım; borsalara satış, piyasalarda panik ve korku olmadan da gelebilir. Satış gelmesinin nedeni spekülatif satışlar da olabilir (Mart 2009 gibi). VIX endeksi, borsalar ile olan kuvvetli ilişkisini, eskisi gibi sürdüremiyor olabilir.

VIX endeksi bu günlerde son derece yanıltıcı olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir