Yeni Bir Bilgi

Dünyanın farklı bölgelerindeki arkadaşlarımla sürekli iletişim halindeyim. İlginç anektodlar aktarıyorlar. Gerçekten faydalı oluyor. Bunları sizlerle paylaşıyorum. Büyük bir bankada ‘döviz trader’ı olan Çinli bir arkadaşım var. Bu bilgi ondan geldi.

Piyasada pembe hayalleri satan satana. Botanik piyasa yorumcuları ‘yeşil filiz’ diyor. Gökbilimci piyasa yorumcuları ‘ışığı gördük’ diyor. Meteorolojiye düşkün piyasa yorumcuları ‘fırtına dindi’ yorumunu yapıyor.

Risk iştahı yüksek. Borsalar rekorlar kırıyor. Emtia fiyatları tekrar yükselişe geçti. Yükselişin nedeni olarak Çin’in artan talebi gösteriliyor (Çin emtia alımını sonlandırdığını açıklamamış mıydı??).

Dönelim son aldığım bilgiye. Bizim arkadaş akıllı bir çocuktur. İyi para kazanıyor. Geçen sene Çin’in hızla gelişmekte olan bir bölgesinden birkaç apartman dairesi satın almıştı. Alım nedeni tamamen spekülatifti. Amaç, kısa dönemde vurgun yapmaktı. Konuşmamızda çok pişman olduğunu, bu yatırımdan zarar ettiğini söyledi. Medyada çıkan haberlere baktığınızda, Çin’deki arazi fiyatlarında yeni bir balon yaşanıyor, fiyatlar artıyor. Tabii bu artış, konut fiyatlarını da yükseltiyor. Konut fiyatları arttığına göre, ev almaya iştahlı alıcıların olması gerekir. Oysa arkadaşım, aylardan beri bir tane bile alıcının kendisini aramadığını söyleyip, diğer satıcılarında aynı problemi yaşadıklarını belirtti.

Konuşmadan sonra içimdeki sese kulak verdim. Japonya’daki balonun son döneminde de buna benzer olaylar yaşanmamış mıydı, sorusu aklıma geldi. O yıllarda da gayrimenkul fiyatları, tarihte eşi benzeri görülmemiş seviyelere yükselmişti. Ancak satıcılar, anormal fiyatlara rağmen alıcıların ortada görünmediklerinden yakınıyordu.

Dünyanın lokomotifi, umut ışığı Çin’in gerçek durumu budur. ABD’ye özenerek balon yarattılar. Ekonominin dengesini bozdular. Çin’in gayrimenkul sektörü de, borsası da bir balondur. Bir yazımda belirttiğim gibi, bundan 3-5 sene sonra Çin için; ‘tarihin en büyük şakasıymış’ yorumunu yapabiliriz.

ABD ile Çin Washington’da görüşürken, Çin’in dolar rezervleri hakkında konuşurken, sen de nelerden bahsediyorsun hoca, diyebilirsiniz. Bu konuyla ilgili olarak, size 3 Nisan tarihli ‘Çin Kurabiyesi‘ başlıklı yazımı öneriyorum. O cephede değişen bir şey yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir