Yeni Carry Trade Başladı Mı?

Bilindiği gibi carry trade parası JPY’dir. Bunun için JPY’nin çapraz kurlarının performası önemlidir. Bu kurlar TL’nin de değerini etkiliyor.

JPY’nin çapraz kurları, ocak sonundan beri müthiş performans sergiliyorlar. Örneğin GBP/JPY %24; AUD/JPY %26 civarı arttı. Ben AUD/JPY kuruna özel önem veririm. AUD yüksek getirili paralar arasındadır. TL ile yüksek korelasyona sahiptir. Carry trade dediğimiz strateji; düşük faizli para ile borçlanıp (JPY), yüksek faizli paraya (TL, AUD) yatırım yapmaktır. 1995 senesini carry trade’in başlangıcı olarak kabul ediyorum. Bu strateji 2000 senesinde tekrar hızlandı. Ocak 2009’dan beri carry trade’in tekrar başladığını savunanlar var. Aslında risk iştahında artış yok değil. JPY’nin çapraz kurlarının yükselişlerine bakarak, bunun doğru olduğunu varsayarak size bazı bilgiler vermek istiyorum.

1995’e bakalım. Carry trade hızlı başladı. Gücü 3 ayda bitti. Yılın geri kalan 9 ayında, JPY kurları yatay seyir izledi. Yani 1995 yılında JPY kurları, carry trade başladıktan 100 gün sonra zirve yapmış. 2000 yılında yine 110. gün civarında zirve yapmış, sonra yatay seyir izlemiş. Gücü tükenmiş. 2009’un carry trade’i başlayalı 125 gün oldu (ocak sonu). JPY’nin çapraz kurlarının gücü yine tükenmiş görünüyor. Yatay seyir döneminin henüz başlarında olabiliriz.

Carry trade, yatırım ortamının çok müsait olduğu, belirsizliklerin az olduğu dönemlerin stratejisidir. 2000 sonrası dönem, likiditenin bol olduğu, ekonomilerin zenginleştiği altın bir dönemdi. Bugünkü dönemin, aslında carry trade ortamı ile pek alakası yok. Yukarıdaki teknik bilgileri, carry trade ortamının başladığını varsayarak verdim. Çünkü böyle düşünenlerin sayısı çok.

Orta ve uzun dönem için her ne düşünürseniz düşünün (olumlu ya da olumsuz), yaz ayları için defansif bir strateji izleyin. Piyasalar ile ilgili genel görüşlerimi biliyorsunuz. JPY’nin çapraz kurlarının hareketleri bu görüşü destekliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir