Yeni denge

Altın fiyatı ile Euro’nun ilişkisi ilginç bir hal aldı. Altın artık Euro’nun durumu ile daha çok ilgileniyor. Son iki aydır altın ile EUR/USD arasında belirgin bir negatif korelasyon oluştu. Yatırımcılar, gelen her kötü haberde altına saldırıyor. Altın sadece USD cinsinden değil, diğer paralar cinsinden de yükseliyor. Geçen hafta bazı merkez bankalarının piyasaya müdahale ettikleri söylentisi dolaşıyordu (ben hala direkt müdahalenin olduğunu düşünüyorum). Bu haberlerden sonra EUR/USD yükseldi. Altın fiyatı $1250 seviyelerinden $1170 seviyesine kadar geriledi. Bu hafta EUR/USD’a satış geldi, altın tekrar yükseldi. Genel olarak altın ile dolar arasında güçlü bir negatif korelasyon vardır. Son iki ayda bu denge değişti. Artık altın ile Euro arasında ters bir korelasyon var. Yeni dengenin ne kadar daha süreceği belirsiz.

EUR/USD’da aşağı yönlü baskı devam etse de, Euro-satış pozisyonu alan yatırımcılar her 200-300 baz puanlık yükselişte panik oluyorlar. Panik olan yatırımcıların gözden kaçırdıkları nokta; EUR/USD nisandan beri her haftayı daha düşük zirveler ile kapatıyor. Diğer bir ifadeyle; EUR/USD’ın haftalık kapanışları, bir önceki haftadan daha düşük oluyor.

Düzeltme hareketleri (yukarı hareketler) her aşağı yönlü trendde görülür. Günlük alım-satım yapan yatırımcıların bunu bilmesinde fayda var. Böyle riskler mevcuttur.

EUR/USD’da ilk ciddi satış bölgesi 1.2445-55. Bu bölgenin üzerine çıkmadıkça, aşağıya hareket devam eder. Bugünkü gazete yazımda da belirttiğim gibi, 1.2130-40 bölgesinin günleri sayılı olabilir. 1.1950-60 bir sonraki hedef.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir