Yeni Normal

Şüphe yok ki krizin en şiddetli dönemi geride kaldı. O dönem, 10 ay önce Lehman Brothers’ın batışından hemen sonraydı. Fakat yaşanan resesyon normal bir resesyon olmadığı gibi, iyileşme de normal olmayacaktır.

Global ekonominin efendisi (finans piyasaları demiyorum, oranın efendisi Goldman Sachs) ABD’li tüketicidir. ABD’li tüketici harcarsa global ekonomi büyür, tasarruf yaparsa çarklar durur. Bunun için, ‘Türkiye krizden ilk olarak çıkar’; ‘Krizden güçlenerek çıkıyoruz’ gibi sözleri pek dikkate almayın. Değerlendirmelerinizi kendiniz yapın.

ABD’li tüketici ile ilgili bütün verileri ayrıntılı biçimde incelerim. Bana göre dünyanın en önemli ekonomik verisi ‘ABD istihdam verisi’dir. Bu veri gelecek hafta açıklanacak. Bununla ilgili analizi gelecek hafta yapacağım.

İstihdam verisinin öncü göstergesi olan ‘işsizlik sigortası başvuruları’ dün açıklandı. Rakamlara göre devam eden sigortalarda azalma var. Bu konuda kafamda soru işaretleri olduğunu dün ‘twitter’daki yorumumda belirtmiştim. Bu azalmanın nedeni, uzun dönemli işsizlerin işsizlik sigortası sürelerinin dolması olabilir. Yine de azalma olması iyidir, diyelim. Aslında sigorta başvuru rakamı zirve noktasından geri geldiğinde, ‘resesyonun sonu uzak değil’ denebilir. Bunu kabul edebiliriz. Fakat yaşanan resesyon normal bir resesyon olmadığı gibi, iyileşme de normal olmayacaktır.

Mart 28’den beri işsizlik başvurularında iyileşme var. İyileşme bu hızla devam etse bile, işsizlik sigortası başvurularının kalıcı olarak 500 bin rakamının altına inmesi 4-5 ay alabilir. Bu rakamın altına inmesi, istihdam sorununun en azından stabilize olması demektir (ya da hafif bir iyileşmenin başlaması).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir