Yeşil Filizleri Ben De Gördüm

ABD ekonomisi toparlanıyor, bu işin bitmesi yakındır; diye düşünenlerin sayısı çok fazla. Bu konudaki tereddütlerimi sizlerle sürekli paylaşıyorum. Ancak, krizin başlangıç noktası olan ABD gayrimenkul sektöründe bu hafta açıklanan ‘olumlu’ veriler, beni bir muhasebe yapmaya itti. ABD ekonomisindeki ana ‘şok’ başlıklarını değerlendirdim.

Kredi daralması; ekonomide yaşanan kredi daralmasının en kötü dönemi bitmiş gibi görünüyor. Ama yine de, hanehalkının borç oranının kriz öncesindeki değerlerine dönmesi zaman alacak.

Gayrimenkul sektörü; bu şokta hafifleşme var. Veriler bunu destekliyor. Pazartesi günü açıklanan ‘ev satışları verisi’ olumlu geldi. Dün yayımlanan ‘Case-Shiller Endeksi’ ise, ev fiyatlarının son 3 yıldan beri ilk kez arttığını gösterdi (aylık bazda). Ancak yaz ayları yanıltıcı olabilir. Birkaç ay daha beklemekte fayda var. Ev fiyatlarındaki düşüşün durması ya da hafif artışın olması, resesyondan çıkış konusunda umut vericidir. Ancak fiyatlarda dip noktasının bulunması farklıdır, kalıcı yükselişin yakalanması tamamen farklıdır.

İşsizlik; ekonomideki bu şok, tam gaz devam ediyor. Tüketici harcamalarına, ve dün açıklanan tüketici güven endeksine baktığımızda, bu şokun etkisini açık bir şekilde görebiliyoruz. Belki artık bir ayda 550 bin kişi işini kaybetmiyor, fakat hala 300 binli rakamlar açıklanıyor. Bu daha iyimser aylık rakamlar bile, 2001 resesyonunun en kötü döneminden daha yüksek. ABD’de bir iş pozisyonuna yedi işsiz düşüyor. Arz ve talepteki dengesizlik, bir süre daha ücretlerde aşağı yönlü baskı oluşturacaktır. Bu da tüketici harcamalarını olumsuz etkilemeye devam edecektir.

Üç şoktan ikisinde ‘umut ışığı’ var. Ama ekonominin % 70’i tüketim, ve tüketicinin durumu gerçekten kötü. Tüketicinin nihai talebinde ben şimdilik bir iyileşme göremiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir