Yorum:EUR,USD,TL,GBP,JPY,Altın,Petrol

EUR önümüzdeki günlerde kayıplarını artırabilir. EUR/USD dün gece 1.4280’e kadar düştü. Ara durak olarak, hala 1.4240-50 bölgesini bekliyorum. Daha sonra, önemli bulduğum 1.41-1.4120 bölgesi gündeme gelebilir. Aralık ayında EUR, USD’a karşı 5% değer yitirdi. Bu kayıplarda, yıl sonu pozisyonlarının kapatılmasının yanında, Yunanistan, İspanya, İtalya gibi ülkelerin durumları da etkili oldu.

EUR/USD paritesi, global döviz piyasasındaki günlük işlem hacminin 25%’ni kapsar. Ayrıca USD endeksinin 60%’ı EUR’dur. Vurgulamaya çalıştığım, her ne sebeple olursa olsun, dünyanın en önemli paritesindeki 5%’lik aylık düşüş önemlidir. Bu düşüş, 2007’nin sonundan beri yaşanan ‘en büyük aylık düşüş’tür. Grafikleri inceledim. Son 11 senedir EUR, bu oranda düşüş yaşadığı ayların ardından, aylık sert düşüşlerine devam etmiş.

Başka bir göstergeye bakarsak; piyasa, Fed’in faiz arttırımını fiyatlara sokmaya başladığı için, ABD 10 yıllık faiz ile Almanya 10 yıllık faiz arasındaki getiri farkı (spread) +43 baz puana yükseldi. Bu, USD’ın lehine bir durumdur. (Almanya’yı, AB bölgesinin en güçlü ekonomisi olduğu için aldım)

Son 2-3 haftadır, USD ile petrolün ters korelasyonunun bozulduğunu vurguluyorum. USD güçlü, petrol daha güçlü gözüküyor. Bu bozulma bir süre daha devam edebilir. EUR/USD ile petrol fiyatı arasında, genel olarak, pozitif bir korelasyon var (EUR/USD artıyor, petrol artıyor). Geçmişte de bu korelasyonun zaman zaman bozulduğunu gördük. 2003, 2004, 2005, 2008’in grafiklerini incelerseniz, görebilirsiniz. $82’lık 2009 zirvesi henüz aşılmadı. Ancak petrolün güçlü görüntüsü ile, dün akşamki yorumlarda belirttiğim $88-$89 bölgesi rahatlıkla gündeme gelebilir.

USD/JPY’de, 2 hafta önce kur 90 iken hedef gösterdiğim 92.30-92.50 bölgesini gördük. Hala 92.80-93 bölgesini görebileceğimizi düşünüyorum. 94.80-95 bölgesi için biraz daha bekleyebiliriz. JPY için piyasa göstergeleri de iç açıcı değil. ABD-Japonya 10 yıllık tahvil getiri farkı 2.5%’e; Avustralya-Japonya 10 yıllık tahvil getiri farkı 4.5%’e; Kanada-Japonya 10 yıllık tahvil getiri farkı 2.25%’e yükseldi.

Japonya’nın kredi riskini gösteren 5 yıllık Kredi Temerrüt Takasları (Credit Default Swap) oranı 70 baz puana yükseldi. Bu rakama göre; piyasa Japonya’nın kredi durumunu, İngiltere ve ABD’den bile daha olumsuz görüyor. Bunu da bir not olarak belirteyim.

USD’ın yükselmesinden en çok zarar görecek para birimi GBP’dir. GBP detayları için 2 hafta önce yazdığım ‘Şamaroğlanı‘ başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz. GBP/USD’da 1.57-1.5710 bölgesini göreceğimizi düşünüyorum. 1.55-1.5520 bölgesinin görülmesi için zamana ihtiyaç var. Ayrıca USD’ın biraz daha güçlü gözükmesi gerekiyor.

USD/TL, IMF haberleriyle belirgin biçimde düştü. IMF anlaşması açıklanırsa, TL’nin önü alınmaz. 1.43-1.44 hemen görülür, sonrası da gelir. IMF anlaşması balon çıkarsa, EUR/USD’da beklediğim hareketle birlikte, USD/TL yükselebilir.

Altın, 5 hafta önce belirttiğim $1070 civarına gelmişti (en düşük $1074’ı gördü). $1070 bölgesinin tekrar görülebileceğini düşünüyorum (altın şu an $1126). O bölgeye tekrar yaklaşırsak, yeni bir yorum yaparım.

Yorum:EUR,USD,TL,GBP,JPY,Altın,Petrol” hakkında 5 yorum

 1. IMF konusunda fikir beyan etmeyi sevmediğiniz görülüyor. Ama fiili durumu, gerçekleri görmezden gelemeyiz. Dün yapılan 2 miyar$ lık hazine bonosu ihracını da göz önüne alırsanız. IMF olasılığı sizce yüzde kaçtır. Saygılar.

 2. Aksine;IMF hakkındaki görüşlerimden dolayı başımın ağrıdığı dönemler olmuştur.IMF anlaşmasının yapılmasına karşıyım.
  Ekonomi yönetimi,IMF ile ilerleme kaydettik, diyerek,Hazine’ye daha rahat borçlanma imkanı sağlamak istemiş olabilir.Böyle bir taktik,TL bonolarının müsterisi yabancı banka ve fonlara sökmez.Bu adamların kulakları Washington’a kadar uzanır.
  Hazine’nin daha rahat borçlanmasını sağlayacak tek faktör,Türkiye’nin kredi notunun arttırılmasıdır.
  Ekonomi yönetiminden tanıdığım yok,aldığım bir bilgi de yok.Kişisel görüş olarak;’IMF anlaşması %51 olmaz’ diyorum.Benim için sürpriz olur.

 3. Sayın Murat, bir yen borçlusu olarak yazılarınızı çok önemsiyor ve takip ediyorum. 2010 ve daha sonrası için usd/jpy’nin geleceği konusunda yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

 4. 2010 sonrası için tahmin yapmanın erken olduğunu düşünüyorum.2010 JPY için zor geçebilir.Bahar aylarında JPY’de belki bir yükseliş olabilir,ancak şu an JPY’nin durumu pek iyi görünmüyor.USD/JPY’de 94.80-95 bölgesini göreceğimizi düşünüyorum.Daha sonra yeni bir değerlendirme yaparız.

 5. murat bey yorumlarınız çok güzel şuan TL!de bekliyorum.borsanın 59.000 hedef olarak gösteriliyor.sizce borsaya geçmelimiyim.yada tavsiye edeceğiniz yatırım aracı varmı? martan sonra Doların çıkabileceği söyleniyor siz ne düşünürdünüz? önce borsa sonra dlar Mı? saygılar…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir