Yüksek Frekanslı Alım-Satım (High Frequency Trading)

Geçen hafta bizim üniversitenin MBA mülakatlarını yaptık. Matematik bölümünden mezun olan adayların sayısı dikkatimi çekti. Bizde matematik bölümü mezunlarının sadece matematik hocalığı yapacağı düşünülür. Oysa bugün ABD borsalarının en önemli oyuncuları Sigma X, CrossFinder, GETCO gibi karanlık havuzlardır (dark pools). Bu fonları yönetenler matematikçidir.

Sigma X, Goldman Sachs’ın yüksek frekanslı alım-satım yapan birimidir. CrossFinder ise Credit Suisse adlı bankanındır. Ne alıp sattıklarını bilmezsiniz. New York borsası şehrin en uç noktasındadır. Yüksek frekanslı alım-satım yapan fonların, borsaya yakın olmaları avantajdır. Borsadan bir-iki bina ötede konuşlanırsanız, avantaj kazanırsınız. Alım-satımı elektronik sistemden yapıldığı için, merkeze yakınlık çok önemlidir. Borsa binasına yakın binalarda bu fonlar vardır. Saniyeler ile değil saliseler ile para kazanırlar. Bütün alım-satımları bilgisayar yapar. Volatilite ile beslenirler. Yüksek volatilite onlar için en uygun ortamdır.

Modellemeleri matematikçiler yapar. Bunların yanında bilgisayar programcıları da vardır. Bu fonlar yokedici fonlar olarakta bilinirler. Gizlidirler.

Özellikle işlem hacminin düşük olduğu bu günlerde ABD borsalarının efendileri bu fonlardır. Başta Sigma X olmak üzere, CrossFinder, GETCO bütün piyasayı sallamaktadır. Sigma X’in, günde $100 milyon yaptığı konuşuluyor. Ortalama rakam buna yakındır, hatta biraz geçmektedir.

Bunları yöneten matematikçiler yılda milyonlarca dolar kazanırlar. ABD ve Avrupa’da matematikçiler böyle el üstünde tutulurken, bizde hakettikleri ilgiyi görmemeleri üzücü bir durumdur.

Bu karanlık havuzlar hakkında yazmaya devam edeceğim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir