Zirvelere devam

Bernanke’nin ifadeleri, Dolar’ı yeni diplere, altın’ı yeni zirveye gönderdi. Dolar’daki aralıksız satış devam ediyor. EUR/USD için: ‘1.49 potansiyel hedef’ diyordum. Sabah saatlerinde bu seviyeye dayandık.

Dönelim Ben’e. İki gün önce twitter’da; ‘Bernanke’nin entelektüel kapasitesi tartışılmaz, ama bu onun politik ve entelektüel açıdan ikiyüzlü olduğu gerçeğini değiştirmez’ yorumunu yazdım. Yaptığı işleri açıklarken kullandığı teorilerin absürd olduğunu biliyor. İnanmadığı halde ısrar ediyor. Ama bir konuda hakkını yemeyelim. Dün basının karşısına çıkması da bir cesaret. Yabancı merkez bankacıları bu konuda takdir ederim. Aktif görevdeyken de, emekli olduktan sonra da, çıkar düşüncelerini söyler. Bizdeki merkez bankacılar, merkez bankasından ayrıldıktan sonra bile gazeteci ile konuşmaktan çekinirler. Gazeteciden, üniversitedeki makamına gelmeden önce, ‘Şu konuyu konuşmayalım’; ‘Bu olmaz’ gibi tuhaf isteklerde bulunurlar. Konuşacak konu kalmadığı için, sohbet tuttuğu takıma gelir. Kardeşim emekli olmuşsun, biraz cesaret.

Bernanke’nin söylediği hiçbir şey sürpriz değil. Fed’in mortgage tahvillerine ve diğer tahvillere yeniden yatırım yapacağını söyledi. Dolar bu nedenle düştü. Fed çok ince bir çizgide yürüyor. Tahvil piyasasına müdahale etmezse, faizler tavan yapar. Bu tahvillerin Fed’den başka alıcısı yok. Yatırımcı, normal bir piyasada, anapara ve enflasyon riskini karşılayacak faiz oranını görünce piyasaya girer. Bugün ABD’de bu faiz oranı nedir? %7, %9? Söylemek zor. Ancak bugünkü %3.5’lik faizin olmadığı kesin. Peki faiz oranı %7 ya da %9’a yükselirse ne olur? ABD ekonomisi hızla düşüşe geçer. Vergi gelirleri çakılır. Borç ve bütçe açığı tartışmalarının sonu gelmez (Standard and Poors not indirir mi?). Bu tartışmaların borç faizi üzerindeki etkisi çok acı olur.

Alternatif yokken, tahvil alımları sürecek. Tabii bu politika Dolar’ı dağıtıyor. Dolar’a bağlı reel varlıkların fiyatı parabolik biçimde yükseliyor (altın, gümüş, petrol,v.b.). Uygulanan politika, tahvil yatırımlarının enflasyon riskini artırmaya devam ediyor. Bu, Fed’in daha çok tahvil almasına yol açıyor. Bu dönem hoş bitmeyebilir. Biz dönemin sonunu düşünerek, moral bozmayalım. Onu da gazetede bir köşe kapmış, eski bürokrat düşünsün.

TL’den, altın’dan, gümüş’ten, petrol’den, CAD’dan, CHF’den, EUR’dan para kazanmaktan mutlusunuz değil mi? O zaman işimize bakalım.

Zirvelere devam” hakkında 2 yorum

  1. hocam geçen haftaki tavsiyenizi değerlendirerek SEK ten küçük yatırımcı için fena sayılmayacak kar elde ettim.sizce daha önü açık mı?yada önerebilceğiniz bir çapraz var mı?şimdiden teşekkürler.

  2. CHF/TL ve GBP/TL’nin daha gidecek yerleri olabilir.Bugünkü kapanışlara bakın. GBP/TL’de izlenemsi gereken seviyeyi twitter’da yazdım. CHF/TL’yi de yazarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir