Zor Hafta

Ekonomik veriler açısından uzun zamandır böyle yoğun bir haftaya başlamamıştık. Bu hafta açıklanacak 80 tane veri var. Her birini yorumlamam imkansız. Fiyatları oynatma etkisine sahip, önemli verileri seçtim. Diğer verileri twitter’da yorumlarım.

Bugün TSİ 17:00’de ABD mevcut konut satışları verisi ekranlara düşecek (existing home sales). Piyasa geçen aya göre düşüş bekliyor (5.9 milyon). Benim beklentim piyasadan biraz daha aşağıda (5.65 milyon).

Çarşamba günü TSİ 21:15’te Fed toplantısının sonucu açıklanacak. Faizlerde veya genel politikada bir değişiklik beklenmiyor. Basın bülteninde, enflasyonun düşük olduğuna, ekonominin toparlanmaya devam ettiğine dair ifadeler yine yer alacaktır.

Perşembe günü TSİ 15:30’da ABD dayanıklı tüketim malları siparişleri verisi (durable goods orders) yayımlanacak. Piyasa beklentisi 2%. Beklentim piyasanın üzerinde, 2.5%. Özellikle uçak siparişlerinden olumlu bir katkı geleceğini düşünüyorum.

Cuma günü TSİ 15:30’da, ABD 4. çeyrek büyüme rakamı açıklanacak. Piyasa beklentisi 4.6%. Ben 5%’in üzerinde gelebileceğini düşünüyorum. Alt kalemlere bugünkü yazıda girmiyorum. Fırsat bulursam verinin yayımlanacağı cuma günü yazarım.

Salı günü Almanya’da açıklanacak IFO endeksi ve İngiltere 4. çeyrek büyüme rakamı, EUR ve GBP yatırımcılarını yakından ilgilendiriyor. Takip etmekte fayda var.

Obama, kasım ayında Bernanke’yi Fed başkanlığına aday göstermişti. Bu teklif senatoda oylanacak. Oylamanın saati henüz açıklanmadı. Bernanke’nin süresi 31 Ocak’ta doluyor. Bernanke büyük bir olasılıkla seçilecektir, ancak popülaritesi gittikçe düşüyor. Önceden Bernanke’ye destek vereceklerini söyleyen bazı senatörler fikir değiştirdiler. Finansal kontratlara göre; Bernanke’ye olan destek cuma günü 65%’e kadar düştü, sonra tekrar yükseldi (Bernanke kontratlarını alıp satarak para kazanabiliyorsunuz). Bernanke hakkındaki görüşlerimi biliyorsunuz. Bana göre tarihin en başarısız iki Fed başkanından biridir. Fakat piyasa adamı seviyor, Bernanke de her fırsatta teşekkürlerini sunuyor.

Böylesine zor bir haftada, ilk günden ‘bu yükselir şu düşer’ demektense, gün gün piyasaları değerlendirmek en iyisidir. Genel olarak USD’ın iyi kalacağını düşünsem de, EUR’nun ‘düzeltme’ isteğini göz ardı etmiyorum. Açıklanacak veriler çerçevesinde, fiyat beklentilerimi www.twitter.com/atilimmurat aracılığıyla sizlerle paylaşacağım.

Zor Hafta” hakkında 3 yorum

  1. Hocam
    Eger Obama pilanı gerçekleşir ve bankaların yatırım işlemleri kısıtlanırsa Altın bundan nasıl etkilenir.Şişman Kedilerin Altın borsasındaki gücü nedir.
    Saygılar

  2. Altına talep daha çok merkez bankalarından geliyor.Merkez bankaları talep gösterdiği sürece,Wall Street’in gücünün azalması altın fiyatına çok etki etmeyebilir.

  3. Sloganınızda belirttiğiniz üzere, ” alfanın 0 toplamlı bir oyun” olduğu tamam. Fakat “yetenekli”, “performaslı yatırımcı” gibi sıfatlamalar doğru değil. Örneğin dövizin değerinin ilerde ne olcağını, manüpülatörlerin dışında Allah´tan başka hiç kimse bilemez. Hiçbir teknik/temel analiz ile bu işin içinden çıkılamaz. Tabii bir ülkenin Başbakanı IMF “tamam gibi” laf ederse masum insanlar satar, döviz düşer, masum olmayan bir takım kişiler!!, bu arada alım yapar, sonra Başbakan “olmazsa olmaz” der döviz yükselir. Şimdi para kazandılar diye yetenekli mi olmuş oluyorlar? Ben bu güne kadar bu işden kazanan kimseyi görmedim (manüpülatörler dışında). Mehter gibi, iki ileri bir geri yapıp dururlar, ha arada sırada kazanan yokmudur derseniz, olabilir. Fakat piyangoda da o kadar şansınız var zaten.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir