$1000’ın Altına Düşer Miyiz?

Altın tahminlerim tuttukça, sorular da artıyor. Katıldığım TV ve radyo programlarında, ağırlıklı olarak altın, EUR/USD, USD/TL ile ilgili sorular alıyorum.

Altın beklediğim gibi önce $1070’a, daha sonra $1040-$1045 bölgesine geldi. Altın $1200 seviyelerinde iken; ‘sermaye kazancını gördüyseniz satın, düzeltme hareketi gelebilir’ uyarısı yapmıştım. Mevcut şartlarda TL faizi 8%, USD faizi 1% iken, altında hangi getirinin sizi tatmin edeceğini bilemiyorum. Her zaman yaptığım uyarıyı bir kez daha yapıyorum; ‘altının faiz getirisi yoktur, sadece sermaye kazancı vardır; sermaye kazancını gördüğünüz anda affetmeyeceksiniz’. Piyasa, sizin para yapmanız için beklemez.

Şubat ve mart ayları, altın talebinin göreceli olarak düşük olduğu aylardır. Bununla birlikte USD’ın güçlenmesi sebebiyle, sadece altın değil, diğer değerli metaller ve endüstriyel metallerde de sert düşüşler görüyoruz (bakır son 3 ayın dip noktasında). USD’ın ne kadar güçlendiğini anlamak için, iki çapraz kura bakmak yeterli olur. GBP/USD paritesi 1.55’e geldi, iki hafta önce 1.65’i zorluyordu. EUR/USD paritesi 1.3550’ye kadar düştü, İki ay önce 1.5150 idi.

Altın için $1040-$1045 bölgesinden alım geldiğini gördük. Bence kritik bölge $1115-$1120 olacaktır. $1000’ın altına düşme olasılığını 50% olarak görüyorum. Peki USD güçlenmeye devam eder, riskten kaçış sürerse, altın fiyatı nereye kadar düşer? Ben $950’ın altını görmüyorum.

Piyasalardaki düşüş devam edebilir. Altın bundan olumsuz etkilenebilir. Ancak S&P 500 endeksi 950 bölgesine düşer, Çin ekonomisi belirgin biçimde yavaşlarsa, politika yapıcılar yeni teşvik paketleri açıklayacaklardır. Merkez bankaları tekrar para basmaya başlayacaktır.

Devletlerin, 25%-30%’luk bir düzeltme hareketinin ötesinde büyük bir satış dalgasına göz yumacaklarını zannetmiyorum. Düşüncelerimde haklı çıkarsam, ‘altın’ ve ‘gümüş’e orta ve uzun dönemde sahip olmamak hata olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir