2009 Okuma Listesi

Sık sık ‘ne okuyorsunuz’ sorusu ile karşılaşıyorum. Yazılarımı takip eden yatırımcılara bir liste sunmanın faydalı olacağını düşündüm.

2009’un en iyi kitapları;

-‘Greenspan’s Bubbles’; William Fleckenstein

-‘The Myth of the Rational Market’; Justin Fox

‘Greenspan’s Bubbles’ adlı kitap, Alan Greenspan yönetimindeki Fed’in beceriksizliğini açığa vuran mükemmel bir kitap. Justin Fox’un kitabını da çok beğendim. Hem piyasaları sürekli takip edip olan biteni anlamaya çalışan yatırımcılar, hem de finans öğrencileri kitaptan faydalanabilir. Etkin piyasa hipotezinin yükselişini ve düşüşünü, tarihsel süreçte anlatan nefis bir kitap.

‘Klasik’ sayılabilecek kitaplar;

-‘Security Analysis’; Benjamim Graham

-John Maynard Keynes’in, ‘The General Theory of Employment, Interest and Money’ adlı başyapıtının 12. bölümü (finans-ekonomi öğrencileri kitabın tamamını okumalılar).

-‘Reminiscences of a Stock Operator’; Edwin Lefevre

-‘A Short History of Financial Euphoria’; John Kenneth Galbraith

Modern başyapıtlar;

-‘Fooled by Randomness’; Nassim Nicholas Taleb

-‘The Little Book That Beats the Market’; Joel Greenblatt

-‘Contrarian Investment Strategies’; David Dreman

Davranışçı Finans alanından bir kitap;

‘Animal Spirits’; Robert Shiller, George Akerlof (2009).

Ben Graham’den alıntı yaparsak; ‘Yatırımcının ana problemi, hatta en büyük düşmanı, kendisidir’. Davranışçı finans alanındaki kitaplara özel önem atfediyorum. Bu kitap; ‘kendi hallerine bırakılırsa kapitalist ekonomilerin aşırılıkların peşinde koşacağını; finansal çılgınlıkların yaşanacağını; bu çılgınlıkları paniklerin izleyeceğini’ vurguluyor. Yazarlar, ekonomik bilmecelerin özündeki psikolojik etkenleri de anlatıyor. Bir hatırlatma; Yale Üniversitesi Profesörü Shiller, ABD’deki krizi öngören birkaç ekonomistten biridir.

Bulmakta zorlanabileceğiniz, ama bulabilirseniz mutlaka okumanız gereken bir kitap;

Seth Klarman’ın ‘The Margin of Safety’. Yeni basımları olmadığı  için, kitabın fiyatı internette $1200’a kadar çıkıyor. Belki kütüphanelerde bulabilirsiniz.

Kitaplardan umarım keyif alırsınız.

2009 Okuma Listesi” hakkında 7 yorum

 1. sayın murat,merhaba. GBP/TRY kurunda bayağı bir geri çekilme yaşanıyor.2.48 lerden 2.38 lere değin düştü.bu düşüşün sebebi GBP/USD paritesindeki düşüşmü.daha öncede sizden bu konu hakkında bilgi rica etmiştim.GBP/TRY kuru hakkında yorumlarınız ne olur merakla bekliyorum.daha aşağılara düşermi mesela 2.27 lere yoksa dönüş bu noktalardan yukarı yönde başlarmı.saygılarımla

 2. GBP/USD paritesindeki sert hareketler,GBP/TRY kurunu etkiliyor.GBP için görüşüm negatif.Zaten GBP/USD bugün 1.5830’a kadar düştü.GBP/USD için yazılarımda belirttiğim seviyelerin şubata kadar görülebileceğini düşünüyorum(belki daha da önce).

 3. evet sayın murat bir yılı daha geride bıraktık,yeni bir yıla doğru ilerliyoruz.yeni yılın size vede tüm dünyaya hayırlı olmasını bol kazanç getirmesini dilerim.ayrıca yeniden imf söylemleri,bu sefer tam kesinlikle olacakmış gibi izlenimler uyandırıyor.ve nihayet usd/try de buna istinaden 1.49 larda şu anda,herhalde bu gidişle ocak ayında 1.45 ler belkide daha aşağılar görülebilir diyorum.siz ne düşünüyorsunuz sayın hocam.saygılar

 4. sayın murat hayırlı yılar,yeni yılda sağlık huzur mutluluk dilerim,size vede tüm türk alemine.murat bey yine imf söylemleri düştü piyasalara,usd/try şu anda 1.49 larda dahada düşer gibime geliyor.ocak ayında 1.45 leri görebiliriz diye düşünüyorum siz ne dersiniz.yıl sonunda dolar tl kurunda en azından 1.57 ler bekleniyordu,ama millet umduğunu bulamadı.yeni yılda umarım bol kazançlı günler geçiririz.saygılar

 5. murat bey,
  önerdiğiniz kaynaklar eminim ki çok güzeldir ama ingilizce:)
  türkçe ya da yabancı bir dilden türkçeye çeviri şeklinde kitaplar var mı özellikle davranışçı finans konusunda.

 6. Davranışçı Finans’ın öncü isimleri Avrupa ve ABD’dedir.Önemli kitaplar genel olarak İngilizce.Türkçe 1-2 kitap var,ama okumadığım için yorum yapamam.Internet’ten bulabilirsiniz.
  Listemdeki kitapların bazılarının Türkçe çevirileri var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir